EmekGüncel

Kadıköy’de 1 Mayıs açıklamasına polis saldırısı

Kadıköy’de açıklama yapmak isteyen “1 Mayıs İstanbul Bileşenleri”ne polisin saldırısında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

AKP-MHP iktidarının 1 Mayıs tahammülsüzlüğü ve polis terörü sürüyor. Dinci-faşist iktidarın, işçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ı pandemi bahanesiyle yasaklama çabalarına karşı bugün Kadıköy’de eylem yapmak isteyen 1 Mayıs İstanbul Bileşenleri de polisin saldırısıyla karşılaştı.

“Anti-demokratik uygulamaları kabul etmiyoruz!” çağrısıyla Kadıköy’de gerçekleştirilmek istenen açıklama öncesi ajitasyon konuşmaları gerçekleştirildi. Ajitasyon konuşmalarının ardından polis saldırdı ve 40 kişi gözaltına alındı.

Konuşmalarda, pandemi bahanesiyle ilan edilen yasakların kabul edilmeyeceği ifade edilirken “Her türlü buluşma yapılırken, lebalep kongreleri toplanırken, pandemi yok muydu?” denilerek, keyfi yasakların 1 Mayıs’ı hedef aldığı teşhir edildi.

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu polis barikatının önünde şu konuşmayı yaptı:

“Bu, işçilerin vergisi ile maaş alan polisler, 128 milyar doları hortumlayanları yakalamayanlar, kadın katillerinin tecavüzlerin peşine koşmayanlar, işçilerin hakları söz konusu olunca barikat kuruyorlar.”

Piroğlu’nu çembere alan polisler basın emekçilerine de dayatmada bulundular. Basın emekçileri, Piroğlu ve kendilerine yapılan dayatmayı kabul etmedi. Bir süre sonra polis ablukası kaldırıldı.

“Biz bu baskıyı muhakkak aşacağız”

Gözaltı saldırısının ardından Eğitim Sen binasında basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Eğitim Sen adına Ayfer Koçak konuşma yaptı. 40 kişinin gözaltına alındığını belirten Koçak şunları söyledi:

“Dünyanın gözü önünde İstanbul gibi bir emekçi kentinde 1 Mayıs sürecinin bildiri dağıtımının bile yasaklandığı bir süreci yaşıyoruz. 1 Mayıs bu sene Emniyet koridorlarında kutlanır hale geldi. Direnen işçilerle başlayan süreç sendikalarla ilgili baskı ile devam etti. İstanbul 1 Mayıs Bileşenleri olarak İstanbul’da 1 Mayıs sürecinin programını açıklamak istedik. Bu Türkiye genelinde böyle. Bu bir haftadır bu saldırıların en çirkin halini yaşıyoruz.

“Bu emekçiler buna dur diyecekler. Biz bu baskıyı muhakkak aşacağız. Bu bir abluka! Bu emekçilerin ablukaya alınmasıdır. Bu kadınların ablukaya alınmasıdır, bu farklı kimliklerin ablukaya alınmasıdır.

“Bakın pandemi gerekçe edilerek bizler bu kapalı alana sıkıştırıldık. Dün gözaltına alındığımızda 26 kişinin bir arabaya sıkıştırılması gibi. Bugün gözaltına alınan arkadaşlarımızın 30’ar kişi olarak arabalara sıkıştırılması gibi.”

“Gözaltılar serbest bırakılsın” ve “1 Mayıs yasaklanamaz” denilerek açıklama sona erdi. (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu