GüncelKadın

Kadınlar kararlı: “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz”

Geçtiğimiz Cumartesi günü Kadıköy'de kitlesel bir buluşmada bir araya gelen kadınlar, eylemlerini İstanbul'un farklı noktalarına yayarak sürdürüyor.

Beylikdüzü

Kadınlar saat 18.30’da Beylikdüzü Belediye Durağı’nda buluştu. Ellerinde “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” ve “Kadın cinayetlerine, erkek şiddetine ses çıkar!” yazılı pankartlar taşıdılar. Kadınlar “Beyler vermez, biz alırız zor ile” ve “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” yazılı dövizler taşıdılar.

Esenyurt

Yeni Demokrat Kadın(YDK)’nın da bileşeni olduğu kadın kurumları saat 18.30’da Esenyurt Depo’da Kapalı Cadde’deki Örnek Börek önünde bir araya geldi. Kadınlar ellerinde “İstanbul Sözleşmesi bizim. Vazgeçmiyoruz” yazılı pankart taşıdı. Kadınlar,

“İstanbul Sözleşmesi’nden değil yolumuzdan çekil”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”, “Erkek devlet şiddetine son” dövizleri ile açıklama yaptı.

Basın metnini Zeliha Kocamış ve Berivan Balkay okudu. İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden nefret ettiğini söyleyen Kocamış, “Çünkü toplumsal cinsiyet eşitsizliği lafını dahi duymak istemiyorlar. Eşitsizliği doğallaştırmak, kadınları erkeklere tabi kılmak için fıtrattan, adaletten dem vuruyorlar. Bizler ise biliyoruz ki eşitlik olmadan adalet olmaz” dedi.

Okmeydanı

Kadınlar saat 18.30’da Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Sağlık Ocağı önünde buluştu. Çok sayıda polis ve polis aracı kadınların eylemi boyunca bekledi. Özel harekatın da beklediği eylemde kadınlar “Kadın cinayetleri politiktir”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınları değil erkek şiddetini engelle” ve “Kadınlar birlikte, birlikte güçlü” sloganlarıyla bekledi. Ellerinde “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” yazılı pankart taşıyan kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin hukuksuzluk olduğunu dile getirdi.

“Bizleri değil şiddet faillerini durdurun” diyerek ses çıkardılar. “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar “Dünyayı yerinden oynatacağız” sloganı attı. Ardından “Niyetimiz yok” diyerek “Hayır, hayır demektir” ve “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun” sloganlarını attılar. Kadınlar eylemde “Beyler vermez, biz alırız zor ile” ve “Sokaklarda örgütlüyoruz öfkemizi” yazılı dövizler tuttular.

Eylem basın metninin okunmasının ardından sona erdi.

Maltepe

Kadınlar saat 18.30’da Maltepe Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınlar ellerinde, “İstanbul Sözleşmesi bizim. Vazgeçmiyoruz” yazılı pankartı taşıdı.

“İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz” yazılı dövizlerini taşıyan kadınlar, yıllarca yürüttükleri mücadeleler sonucu kazandıkları İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediklerini haykırdı.

Kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganı, alkış ve zılgıtlarla eylemlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu