Güncel

Kadıköy’ de Ankara şehitleri anıldı

İstanbul: Emek ve Demokrasi Koordinasyonu üyeleri dün (10 Aralık), Ankara katliamının ikinci ayında Kadıköy’de anma düzenledi.

Onlarca kişinin katıldığı eylemde “Ankara katliamını unutmadık unutturmayacağız katilleri tanıyoruz hesabını soracağız”, “Ankara’dan Kürdistan’a katliam devam ediyor” yazılı pankartlar açıldı. Partizan, Kaldıraç, ESP gibi demokratik kitle örgütlerinin ve kurumlarında katıldığı eylemde,  “Hırsız katil AKP” “Ankara’nın hesabı sorulacak”  dövizleri taşındı. Kitle sık sık, “Katil devlet hesap verecek”, “Ankara’yı unutma unutturma”, “Barış şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla Süreyya Operası önüne yürünüldü.

Ankara katliamında şehit düşenler ve tüm devrim ve demokrasi şahsında bir saygı duruşu gerçekleştirildi. Ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya söz arak,Elimizde barış için tarihi bir fırsat vardı. Ankara’nın yollarını tuttuk. Ama katlettiler. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Canlarıyla bedel ödeyen barış şehitlerinin mücadelelerinin sürdürüleceğiniz” dedi.

“Kürdistan’ın birçok yerinde infazlar, sansür ve baskılar sürüyor”

Eylem adına basın açıklanmasını okuyan Ekim Çiftçi, “Ülkenin dört bir yanından Ankara’ya barış umudu taşıyan 100 kişinin yakın tarihin en vahşi katliamına maruz bırakıldı” dedi.

Roboski, Reyhanlı, Diyarbakır ve Suruç katliamlarını hatırlatan Çiftçi sözlerine söyle devam etti; aynı saldırıların Lice, Silvan, Gever, Sur, Nusaybin ve Kürdistan’ın birçok yerinde infazlar, sansür ve baskılar sürüyor.

Çiftçi son olarak şunları söyledi; “ Eşit, özgür, adil ve barış içinde yaşayabilmek için ölümü değil, yaşamı, yaşatmayı ve emeğin haklarını savunmaya devam edeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu