Güncel

Kadıköy mitinginden notlar…

 

İstanbul: Özgür Gelecek Gazetesi olarak 31 Mart’ta Kadıköy’de yapılan Alevi mitinginde farklı yerlerden gelen insanlarla Sivas’ın zaman aşımı kararını ve son zamanlarda işaretlenen Alevi evleri hakkında kısa kısa görüş aldık.

Yargının Sivas davasıyla ilgili “zaman aşımı kararı” ve devletin Alevilerle ilgili politikaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Biliyorsunuz son zamanlarda çeşitli şehirlerde, Adıyaman, Antep, Erzincan gibi, alevi evleri işaretlendi. Tüm bunlara ilişkin neler söylemek istersiniz.

Bahar Devirci: (Gazi mahallesi, Zile-Tokat Kervansaray Köy Derneği’nden) Biz bugün Sivas için, kendi şehitlerimiz için buradayız. Tüm aleviler içindir bu yürüyüş. Zaman aşımı kararı çok kötü bir karardır. Anladık ki devlet dedikleri katil bir adamdır. Bizler sadece Alevi olduğumuz için evlerimizi işaretlemişler, çok önemli değil işte buradayız, gelip işaretlesinler. Bizlerin gücü vardır. Ama ben isterdim ki tüm Aleviler bu gün bu alanda olsunlar. Şu manzara üzdü beni.  Demek duyarsız insanlarımız da varmış. Tüm gücümüz bu değil. Aleviler olarak buradayız ve hakkımızı sonuna kadar arayacağız.  Kimselere hakkımızı yedirmeyeceğiz. Bu işin davanın sonu ölümde olsa sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yapılan politikaların hepsi siyasi bir durumu ifade etmektedir. Devlet bir takım şeyler yapıyor, yasa çıkarıyor ve sonra uyguluyor. Yaptıkları şeyi, suçu bir şekilde başkasını üzerine yıkıyor. Şimdi 4+4+4 diye bir şey çıkardılar, onunda altında başka bir iş var bence bu hali bile masum ama ben çok daha farklı şeyler olduğunu düşünüyorum.

Erzincanlı bir teyze: Bu devletin başına Tayip Erdoğan geldi geleli, bize söylemedikleri şey kalmadı. Aleviliği ne din olarak görüyor, ne mezhep olarak görüyor. Dinsizler diyor bizim için, Cem evlerimiz için cümbüş evidir diyor. Onlar Müslüman değil diyor. Sonra gidiyor İran’da da İmam Rıza’nın türbesini ziyaret ediyor. İmam Rıza kimdir? O Ehlibeyt’tendir, bizler onun torunlarıyız. Hem bize hakaret ediyor hem türbemizi ziyaret ediyor. Niye gidiyor? Acaba hiç mi utanmadı o türbeye girerken, hiç mi sıkılmadı. Alevilerin suçu nedir, bizler de İslam dinindeyiz. Hatta İslamiyet olmadan bizler, vardık. Ehlibeyt soyundanız.  Hz. Ali Hz. Muhammet’in amcasını oğludur.

Şimdi de alevi köylerine yazılar yazıldı, işaretler koyuldu. Sizleri öldüreceğiz diye. Adıyaman’da yaptı, Erzincan’da “sizi birer birer yakacağız” yazmışlar. Hatay’da işaretler var, İzmir’de Alevi evlerine dualar bırakılmış, sanki biz dua etmeyi bilmiyoruz. Biz Kuran-ı da biliyoruz, Kuran’ı malzeme yapıp oy almasın Tayip Erdoğan, yanlış şeyler yapıyor. Bu şekilde insanları ayırmasın.

Esenkent’ten Salman Amca; Biz Alevilerin hakkı taa ezelden beridir gasp edilmiş, bir bugün değil ki 50 yıldır elimizden almışlar haklarımızı. Her gelen bunu yapmış. Bugün AKP almış bu kararı, bu iktidar daha başa gelmeden, Tayip Erdoğan belediye başkanıyken, bizler için birçok şey düşünmüştü. 3 aylık belediye başkanıyken Karacaahmet duvarlarını yıkmıştı. Düşünebiliyor musunuz? Orası en az 150-200 senelik bir mazidir. Bizler o zamanda sesimizi duyurmaya çalıştık ama duymadılar bizi. Bizler kimseden korkmuyoruz, konuşuyoruz, konuşmaya devam edeceğiz.

Sivas davası kararı için ise şunu söyleyebilirim, böyle bir şey nasıl mümkün olur. Bir insan diğerini üzdüğünde, haksızlık ettiğinde uyarılıyor, özür dilemesi isteniyor, yine de af edilmiyor. Bir devlet bir ülkeyi temsil ediyorken, onlarca aydın, bilişir kişi öldürülüyor ve hiç bir şey yapılmıyor. O insanlar kime kötü bir söz söylemişti? Halkın yararına olan şeyler yaptı, insanlara geleceği anlattılar.

Ama bugün kimse ceza almadan dava zaman aşımına uğradı. Bu nasıl olur anlamış değiliz.

Mehmet Akpınar(Sultanbeyli, Pir Sultan abdal Cemevi Dedesi); Biz bugün bu katliamı kınamak için buradayız. Yapılanlar insanlık dışı şeylerdir. Bugün olanları ise hükümet yapıyor. Çünkü cezalandırması gerekirken, serbest bırakıyor. Ama bizler mücadelemize devam edeceğiz, sonuna kadar katiller cezalandırıncaya kadar devam edeceğiz. Verilen yargı kararları devletin kendi politikalarının göstergesidir.  Çoğunluk varmış gibi alınıp uygulanıyor. Halkın isyanını, tepkisi hiçe sayılıyor, ama başaramayacaklar. Halk mücadele etmeye devam edecektir. Bu işin sonu yok hesabını elbet vereceklerdir.

Bizler yapılanları hiçbir zaman unutmayacağız, Çorum’da, Maraş’ta, Sivas’ta, Malatya’da yapılanları. Bu gün Adıyaman’da kapılar işaretlenmiş. Alevileri hedef göstererek yine katliam hazırlıkları yapılmaktadır. Ama hiçbir şey yapmayacaklar, halkın mücadelesini durduramayacaklar, kazanan halk olacaktır.

Abdullah Kan; yapılan adaletsizliğe karşı, haksızlığa karşı mücadelemizi vermek için buradayız. Bu devletin vereceği karara çok şaşırmadım ben böyle olacağı belliydi. Birçok yerde Alevileri hedef gösteren işaretlenmeler oldu, bunları da lanetliyorum.  Bu evlerin işaretlenmesi onların bizi hedef gösterdiklerine bir işarettir. Yapmadıkları şeyler değil, bu güne kadar yaptılar benzer şerler. Bizlerin buna karşı daha uyanık olması, tedbirli olması gerekiyor. Devlet halkı ayrıştırıyor, birbirlerine düşman ediyor.  Bence bu çok açık bir şey.

Bir kargaşa çıkararak, halkı birbirlerine düşürerek,  katliam çıkarmak istemektedir. Yine yeni eğitim yasaları ile bizleri ayrıştıracaktır. Çok erken yaşlarda Kuran dersleri koyacaklar ve bu derse girmek istemeyen alevi çocukları ayrıştırılarak, “bak bu Alevidir, bu Kuran okumuyor “diye daha o yaşta çocuklar birbirlerine düşman edilecektir. Tüm bunlar bizlere çocuklarımıza yansıyacaktır, şimdi hiçbir şey yokmuş gibi görünse de.  Ama bizler buna seyirci olmayacağız ve mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.  Birlik ve beraberlikle ancak mücadelemizi büyütebiliriz.  Görüldüğü gibi bu gün burada çok güzel bir atmosfer var. Mücadelemizi büyüteceğiz.

Video İçin Tıklayınız:http://www.youtube.com/watch?v=vl8BLV4mTkU&feature=g-upl&context=G292812dAUAAAAAAAAAA

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu