Kadın

Kadın İşçiler 1 Mayıs’ta Taksim’de

 

Güvenceli iş, şiddetsiz bir yaşam için kadınlar 1 Mayıs’ta alanlarda” diyen Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu bugün saat 12. 00’de Galatasaray lisesi önünde stant açtı ve bildiri dağıttı. Akşam saatlerine kadar burada kadınları 1 Mayıs’a çağıracak koordinasyon 1 Mayıs’ta kadınların daha fazla alanlarda olması gerektiğini ifade etti.

Bizler de Sendikal Güç Birliği Kadın Platformu Kadın Koordinasyonundan Necla Akgökçe ile 1 Mayıs üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ö-G:1 Mayıs çalışmalarınızın bir parçası olarak stant kurdunuz,1 Mayıs’ta hangi taleplerle kadınları alanlara çağırıyorsunuz.

Bizler Sendikal Güç Birliği Kadın Koordinasyonu olarak bugün buradayız.1 Mayıs’ta 8 Mart’ta öne çıkardığımız taleplerimiz olan güvenceli iş ve şiddetsiz bir yaşam sloganlarını öne çıkarıyoruz. Bizler güvenceli bir iş istiyoruz.  Taleplerimizden bir tanesi bu.  Neden güvenceli bir iş istiyoruz? Güvencesiz iş koşulları giderek daha fazla ağırlaşmaya başladı. Biliyorsunuz bu da sendikasızlaşmayı beraberinde getiriyor. Ve işçilerin özellikle güvencesiz,  esnek çalışma koşullarının dayatıldığı kadın işçilerin durumu giderek daha fazla ağırlaşıyor. Bu nedenle bu 1 Mayıs’ta kadın işçilerin taleplerinin bu olacağını düşünüyoruz. Son istihdam ve strateji değişiklikleri, ek vergilere baktıysanız, orada kadınların istihdama katılması için kısmi ve yarı zamanlı işlerde kadınları yoğunlaştırmayı planlamadan bahsediliyor.

Ö-G:  Bu tam olarak ne anlama geliyor? Kadın emeğinin daha fazla sömürülmesi diyebilir miyiz?

Elbette hem kadın emeğinin sömürülmesi anlamına geliyor hem de ev ve çocuk bakımı işlerinin tümüyle kadınların üzerine yıkılmasına neden olacak.

AKP artık kadınlar çalışmasın demiyor, çalışsınlar ama kısmi, yarı zamanlı çalışsınlar ve geri kalan zamanlarda evde otursunlar ve çocuk baksınlar diyor. Devamında ise kadını, ev, aile, iş arasına sıkıştıran böyle bir oyun ortaya çıkıyor.  Yani aile ve iş yaşamı kadın üzerinden yürüyecek. Diğer taraftan her gün şiddet artıyor. Gazetelere bakın, Türkiye’de her gün 5 kadın namus cinayetine kurban gidiyor, Kadına yönelik şiddet artıyor. Dayak, cinayet, taciz, tecavüz olayları haberlerde sıkça geçiyor. Şiddet ve cinsel taciz iş yerlerinden doğru da çok oluyor. Tabi sendika yok, güvencesiz çalıştırılıyorlar. O nedenle diğer talebimizde “şiddetsiz bir yaşam”. Hem evde hem iş yerlerinde hem de sokakta sendikal güç birliği olarak şiddetsiz de bir yaşam istiyoruz. Yani bizler kadınlar güvenceli bir iş ve şiddetsiz bir yaşam için, kendi talepleri üzerinden 1 Mayıs’ta alanlarda olmalıdır. Çünkü alanlar da gerçekten  kadınlarla birlikte özgürleşecek!

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu