Kadın

Kadın cinayetine teşebbüsün ilk duruşması görüldü

İstanbul: Geçtiğimiz aylarda eşinin silahlı saldırısına uğrayan ve 8 yıllık evliliği boyunca sürekli şiddet gören D.’nin duruşması bugün (3 Temmuz) görüldü.

8 yıl boyunca Hasan Yıldırım tarafından şiddete uğrayan D. eşinden boşanmak istemiş ve Yıldırım tarafından sürekli tehditlere maruz kalmıştı. Kıraç Karakolu’na koruma talebiyle giden ancak ciddiye alınmayan D. geçtiğimiz aylarda yaşadığı evin kapısına dayanan Yıldırım tarafından silahlı saldırıya maruz kalmıştı. Kız kardeşinin son anda kapıyı kapatması sonucunda katledilmekten kurtulan D.’nin koruma talebi kabul edilmiş ve Hasan Yıldırım “adam öldürmeye teşebbüs” ve “nitelikli adam yaralama” suçlarından tutuklanmıştı.

İlk duruşma bugün çeşitli kadın örgütlerinin katılımı ile gerçekleşti.

Savcı tarafından adli kontrolle bırakılması istenen Hasan Yıldırım’ın D.’nin avukatının itirazı sonucunda tutukluluğunun devamına karar verildi. Yıldırım’ın avukatının D.’nin avukatının savunmasına dair “Kendimi kadın programında gibi hissettim” yorumu mahkeme salonundakiler tarafından tepkiyle karşılandı ve Yıldırım’ın avukatı baroya şikayet edildi. Yıldırım’ın annesi ise D.’nin avukatına oğlunun serbest bırakılması için şikayetin geri çekilmesi istediğini söyledi.

2. duruşmanın 9 Eylül 2014’te görülmesine karar verilirken, D.’nin avukatı ikinci duruşmanın Yıldırım’ın serbest bırakılabilirliği açısından önemli noktada durduğuna dikkat çekti. Ayrıca bu duruşmada D.’nin tanıkları, kardeşi ve babası dinlenecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu