Güncel

“Kadın cinayetleri politiktir”

İstanbul: “Kadın cinayetleri politiktir hesap sorulsun” yazılı pankart açan İstanbul İHD Kadın Hakları Komisyonu saat 11.30’da Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek kadın katliamlarına tepki gösterdi. 

Her gün bir yenisi eklenen kadın katliamlarına karşı tepki gösteren komisyon 3 aylık raporlarını kamuoyu ile paylaştı.

Kadınlar, “kadın cinayetlerine indirim değil ağır ceza”, “Jin jiyan azadi” vb sloganlar atarken, komisyon adına Mürvet Yılmaz basın açıklaması okudu.

Yılmaz, kadınların en vazgeçilmez hakkı olan yaşam hakkının devlet tarafından korunması gerekirken, bunun tam tersine sistematik bir şekilde devlet tarafından ihlal edildiğini dile getirerek başladı sözlerine.

Yılmaz, açıklamasında 20 Mayıs günü Sada Darwich’in bir askerin açtığı ateş sonucu yaşamı yitirdiği belirterek, erkek egemen devlet tarafından El-Nursa gibi örgütlerin desteklenmesi ile Rojova’da kadınların her türlü şiddete maruz kaldığını, yaşam haklarının ihlal edildiği sözlerine ekledi.

Yılmaz açıklamasında, devletin meclisten çıkarılmayı planladığı yasa tasarısının, kadınlar için yeni hak ihlalleri anlamına geldiği belirtti.

Yılmaz, “tam da bu nedenle kadın İnsan Hakları Komisyonu olarak kadın cinayetleri politiktir diyor, devletin ve erkelerin ellerini kadının üzerinden çekmelerini, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve yaşam hakkının güvence altına alınması için yetkilileri görevlerini yapmaya çağırıyor, kadına yönelik her türlü ihlalin takipçisi olacağımızı ifade ederiz” şeklinde bitirerek açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu