Kadın

Kadın iradesinin en güzel örneği YPJ

H. Merkezi: Rojavalı kadınlar dün (23 Kasım), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için eylem yaptı.

Rojava Özgür Kadın Vakfı, İnsan Hakları Derneği Qamışlo Şubesi ve Sivil Toplum Dernekleri’nin düzenlediği eyleme Yekîtîya Star ile YPJ’li kadınlar da katıldı. Eylemde erkek-devlet şiddetine maruz kalan kadınların fotoğrafları taşındı.

Şehid Azad Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar “Jina azad bingeha civaka azade” yazılı pankart açtı. Eylemde açıklama yapan Evin Cuma, Mirabel Kardeşler ve 25 Kasım’ın tarihçesi hakkında hatırlatma yaparak, “25 Kasım onların şahsında kadına karşı şiddetle mücadele günü olarak ilan edildi” dedi.

“25 Kasım, kadına yönelik şiddetin karşısında durma günüdür”

Şiddetin bütün topluma yayıldığını ifade eden Cuma, 25 Kasım’ın kadın mücadelesinin bir sonucu olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Bugün kadınların mücadelesi ile kazanılmıştır. Bugün katledilen 3 kız kardeş Mirabel Kardeşler şahsında yaratılmıştır. Üç kardeş de Dominik Cumhuriyeti’ndeki bir siyasi eyleme katıldıkları için 1960 yılında Rafael Trujillo isimli diktatör tarafından katledilmiştir. 25 Kasım, kadına yönelik şiddetin karşısında durma günüdür. Ne baba ne kardeş ne eş ne de toplumdaki egemen din yasaları bugünü yaratmıştır, bugün kadınların kazanımını direnen kadınlar yaratmıştır.”

Kadın iradesinin en güzel örneği YPJ

Kürt kadınlarının gerici egemenliklere karşı mücadeleyi yükselttiğini hatırlatan Cuma, kadınların iradeleriyle yaşam içerisinde yer aldıklarına dikkatleri çekerek, “Bunun en güzel örneği YPJ’dir” dedi.

Cuma, kadınların kazanımlarını sahipleneceğini ve mücadeleyi yükselteceğini bildirerek, “Adil, eşitlikçi bir düzen kurmak için, kadını savunan ona huzurlu bir Yönetimi’nin yaptığı anayasadır. Bunun için görevimiz kanla, mücadeleyle, şehitlerimizle kazandığımız devrimin kazanımlarını savunmaktır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu