Kadın

Kadınlar Bülent Arınç Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

H.Merkezi: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bu gün Çağlayan Adliyesi önünde buluşarak “Kadınlar herkesin içinde kahkaha atmayacak” açıklamasında bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kahkaha atan kadınları hedef gösterdiği için Arınç hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” yazılı pankart açan kadınlar, “kahkahayı değil cinayeti engelle”, “Kadın Cinayetlerini durduracağız” sloganlarını attılar.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 4 sayfalık suç duyurusunda dilekçelerinde kadınlar, Bülent Arınç’ın 28 Temmuz günü AK Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldığı; tören sırasında kadınları aşağılayıcı ve nefret söylemi içeren bir konuşma yaptığını belirttiler. Arınç’ın, “Nerede, öyle yüzüne baktığımız zaman yüzü hafifçe kızarabilecek, boynunu öne eğebilecek, gözünü bizden kaçırabilecek, iffet sembolü, hâyâ sembolü kızlarımız… Kadınsa, o da iffetli olacak. Mahrem, namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak…” sözleri ile  “Ayrımcılık”, “Hakaret”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını işlediğini ifade eden kadınlar, 122. Madde (cinsiyet temelinde nefret söylemi üretmek) kapsamında cezalandırılması gerektiğini savundu.

 

Milletvekilleri de katıldı

Basın açıklamasına katılan milletvekillerinden CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur “Bu hedef gösterilme, yarın bir gün, bir cinayetin gerekçesi olabilir. Bugün buradayız, çünkü ilerideki bir felakete gitmemek için buraya bir referans noktası koymak istiyoruz” derken, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka “Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Kadınların giydiklerine, yediklerine, içtiklerine, kaç çocuk dünyaya getireceklerine karışmayın. Kimse kimsenin namusundan sorumlu değildir, herkes kendi namusundan sorumludur” ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise AKP ile IŞİD’ın aynı çizgide buluştuğunu ifade ederek  “Her iki zihniyet de ‘Kadınların gülmesi yasaktır’ diyor. Yapılan bu olayda neler var? Psikolojik ve ruhsal şiddet var. Cinsel ayrım gözeterek kadını aşağılama suçu var. Eşitlik ilkesine aykırı hareket etme suçu var” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu