GüncelManşet

Kadınlardan Nevin için dayanışma çağrısı; “#BenDeNEVİN’in yanındayım”

H.Merkezi: Nevin Yıldırım davası yeniden başlıyor, kadınlar dayanışmaya çağırıyor

Kendisine tecavüz eden Nurettin Gider’i öldüren ve ardından tutuklanan Nevin Yıldırım’ın davası yeniden başlıyor. Kadınlar, Yıldırım için dayanışma çağrısı yaparak  #BenDeNEVİN’in yanındayım diyecek.

Isparta Yalvaç’ta kendisine tecavüz ettiği için 35 yaşındaki Nurettin Gider’i öldüren Nevin Yıldırım hakkında Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen ömür boyu hapis cezası, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi tarafından usul yönünden bozulmuştu. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nde görülen ve Nevin Yıldırım’ın avukatı Derya Demirkılınç’ın da katıldığı karar duruşmasının gerekçeli kararı, 21 Eylül’de taraflara açıklanmıştı.

Davanın görülmesine günler kala kadınlar “#BenDeNEVİN’in yanındayım” diyerek dayanışma çağırıyor.

 

“Kadınlar Nevin’e destek için 3 Ocak’ta Süreyya Operası önünde

Kadınlar Birlikte Güçlü tarafından yapılan çağrıda Nevin’in duruşması öncesinde kadınlar, bugün (1 Ocak) saat 17.45’de sosyal medyada #BenDeNEVİN’im etiketi ile buluştu. Yarın (2 Ocak) ise İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelecek olan kadınlar 3 Ocak’ta Yalvaç Adliyesi’nde Nevin’in yanında olacak.

 

Av. Derya “Yeniden yargılama yapılacak”

Avukat Derya Demirkılınç, kararla ilgili, “Yargıtay, duruşmada yerel mahkemenin Nevin Yıldırım’ın bu fiili işlerken başkalarının da yardım ettiği yönünde kanaat oluştuğu görüşünü dikkate alarak, ‘Böyle bir kanaat oluştu ise bunun delilleriyle değerlendirilmesi gerektiğinden yargılama usulen yanlıştır. Yeniden yargılama yapılarak eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir’ şeklinde karar verdi.  Dava dosyası yeniden Yalvaç’a gelecek ve diğer şüpheliler hakkında açılan dava dosyası ile birleştirilerek yeniden yargılama yapılacak” dedi.

 

Savcı cezayı az bulup itiraz etmişti

Davayı soruşturan dönemin Cumhuriyet Savcısı Osman Çabuk, mahkemenin verdiği ömür boyu hapis cezasını az bularak, cinayetin işleniş şeklinin ‘canavarca hisle adam öldürme’ şeklinde olduğunu, bu nedenle verilecek cezanın ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası olması gerektiğini belirterek temyiz davası açmıştı. Nevin Yıldırım’ın karar aşamasındaki avukatı Hüseyin Aksoy ise verilen cezanın çok olduğu yönünde itirazda bulunarak temyize başvurmuştu.

Yeniden yargılama aşamasında “iyi hal” ve “haksız tahrik indirimini” de değerlendirmeyen Yargıtay, dosyayı yeniden yerel mahkemeye göndererek davayı yeniden başlattı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu