Kadın

“Kadınların öfkesi sınırları aşıyor”

İzmir:  Şengal Dayanışma Kadın Koordinasyonu yaptığı bir eylemle Şengal’de yaşanan kadın cinayetlerine, vahşetine dikkat çekti.

Saat: 19.00’da Erbilsüel mağazası önünde bir araya gelen kadınlar, “Kadınların öfkesi sınırları aşıyor. Barış için ısrar ediyoruz” yazılı Türkçe- Kürtçe pankart açtı. AKP hükümeti ile PKK arasında devam eden sürece rağmen hala bir yol haritasının çıkarılamamış olmasından duydukları rahatsızlığı dile getiren kadınlar, devletin kalekol ve baraj inşaatlarına devam ettiğine değinen kadınlar, Ortadoğu’da Rojava’yı, Şengal’i, ve Gazze’yi kasıp kavuran savaşlarda, 1915 ermeni soykırımında, 1938 dersim katliamında, 6-7 eylül saldırısında kadınların yaşadığı acıların, unutulmadığı kadın bedenine yönelik erkek ve devlet şiddetinin teşhir edilmesi gerektiğini dile getirdiler.

Kadınlar, bugün IŞİD’in Rojava’da Şengal’de uyguladığı politikaların sonucunda kadınların cinsel kölelikle yüz yüze kaldığını, halen binin üzerinde kadının IŞİD’in elinde tutulduğunu bu yüzden kadınların barış mücadelesinin IŞİD ve tüm erkek egemen güçler karşısında özgürlükçü ve özgürleştirici bir çizgiyle zafere ulaşabileceğini dile getirdiler. “ Kadınların direnişi, dayanışması sınırları aşıyor”, “Yaşasın kadın dayanışması” yazılı dövizlerin açıldığı basın açıklaması sırasında kitle sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin Jiyan Azadi”, sloganları atıldı.

Kadınlar eyleminden ardından 19.30’da işçi cinayetleriyle ilgi yapılan eyleme dâhil oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu