Güncel

KALDIRAÇ OKURLARI YOLDAŞLARINI UĞURLADI

“YENER YOLDAŞ KAVGAMIZDA YAŞAYACAK”

Uzun süredir KOAH hastası olan Yener Dilmeç, Bursa’da Devlet hastanesinde tedavi görürken, hastane koşulları nedeniyle kaptığı enfeksiyon sonucunda 12 Mayıs günü aramızdan ayrıldı. Kaldıraç dergisi temsilcilerinden Hakan Dilmeç’in babası ve Kaldıraç okuru olan Yener Dilmeç, 13 Mayıs’ta Bursa’da düzenlenen tören ile sonsuzluğa uğurlandı.

“Yıldızlara daha önce ulaşanlar, yoldaşlar, selama durun. Bir delikanlı gönderiyoruz, selamımızı getiriyor size. İyi karşılayın onu, düşürmedi bıraktığınız bayrağı yere. Yine rahat olun yıldızlardan bakarken bize. Çünkü o bayrak, şimdi yeni bir sıra neferinin elinde.

Bugün amcamız, babamız, yoldaşımız, ortağımız Yener Dilmeç yoldaşı uğurluyoruz sonsuzluğa.” Diyerek başlayan törende ‘Yener yoldaş kavgamızda yaşayacak’ pankartı, O’nun resimleri, Kaldıraç flamaları taşınarak mezarlığa kadar yüründü.

Mezarı başında, saygı duruşunda 97 yılında işkence katledilen Bekir Kilerci’nin (Burhanettin Akdoğdu) şiiri okundu, şöyle bitiyordu: “Güneş Şafakta Dövüşenlerin olacak” Ardından Kaldıraç dergisi adına konuşma yapılan konuşmada “Ortağımızı, Yoldaşımızı, Bekir’in yanına, Serkan’ın yanına, Çerkes Sürgününde katledilen atalarının yanına uğurluyoruz. Kapitalizmin tüm zamansız ölümlerinin hesabını soracağız. Bayraklarımıza, mücadelemize daha sıkı sarılacağız ve Yener yoldaşa sözümüz olsun: “BU GEMİ ZAFERE ULAŞACAK!” denildi

Yoldaşları yaptıkları kısa konuşmalar ile anıları ve duygularını paylaştılar:

“Kimi insan vardır ölür, yiter gider. Kimi ise ölmez yürekte, bilinçte, kavgada hep yeşerir, yitip gitmez. Onlardan oldu işte ortağımız. Bu gemi zafere ulaşana kadar anısıyla, öğrettikleri ile hep yanımızda olacak.”

“Yeni tanıdığımızda onu, kızardı bize yaptığımız işlerden dolayı. Ne de olsa amcamızdı. Kızması sakınmaktandı. Başımız girdiğinde belaya yetişir yardıma ne gelirse elinden yapardı. Tıpkı bizim babamızdı. Gün geldi dedi, ‘Bu yaşımda bana çok şey öğrettiniz ortak’. O artık yoldaşımızdı. Erdemi ise yaşında değil mütevaziliğindeydi. ‘Bugün bir kitaba başladım ortak’ deyişindeki heyecanıyla 70’li yaşlarda bir çocuktu. Paylaşmaya, onurlu ve dik duruşuna bakınca diplomasız bir hocaydı genç ortaklarına.”

“Kortejlerdeki dimdik duruşu ile en önde durup ‘Bozmayın sırayı devrimci adam disiplinli olacak’ uyarıları ile hatırlayacağız onu ve bozmayacağız sırayı, sana söz ortak.”

“2007 1 Mayıs’ında ilerleyen yaşına ve solunum rahatsızlığına karşın Taksim’de yanımızda duran, bizlere bakarken gözleri umut dolu, eli hep üzerimizde olan Yener amcamızın elini hep üstümüzde hissedeceğiz, onu özleyeceğiz, onu kavgamızda yaşatacağız”

“Bugün biz bir yoldaşımızı daha yıldızlara uğurladık. Başkaları da gidecektir elbet. Ta ki biz, ölü yıldızlara hayatı götürene dek.” (Kaynak: Kaldıraç Dergisi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu