Güncel

“Kameraları kapat, delileri ört, beraat et” devleti!

H. Merkezi: Gezi İsyanı sırasında Eskişehir’de polisler tarafından katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü görüntüleri sildiren polis ve otel sahibi beraat etti. Aliş’in ailesi ve avukatları bu karara itiraz etti.

2013 Haziran’ına damgasını vuran Gezi İsyanı sırasında Eskişehir’de polisler tarafından darp edilerek katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davasında yaşanan gelişmeler, adalet sisteminin katilleri koruma üzerine kurulu olduğuna dair yeni bir örnek oluşturdu.

Aliş’in dövüldüğü sokağa bakan otele ait güvenlik kamerasını, “Kameraları kapatın, hatta daha önceki saate gel, on dakika öncesine” şeklinde emir vererek sildiren polis Hüseyin Engin ile bu emre uyup şalteri indirerek görüntülerin silinen otel sahibi Erdoğan Gözseçen beraat etti.

“Kişi delilerini yok edebilir”

Devletin korkuyla Eskişehir’den Kayseri’ye taşıdığı ve halen Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada polis Hüseyin Engin “öldürmeye iştirak” suçundan yargılanıyordu. Dosya savcısı Hasan Ali Erkan TCK’nın 281. maddesine göre kişinin, kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili delilleri yok etmesine ceza verilmeyeceğini belirterek söz konusu polisin ve otel sahibinin beraatini istedi.

Korkmaz ailesinin avukatları, Engin hakkındaki karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Eskişehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi kararı kaldırarak, polis hakkında yargılama izni verdi. Bunun üzerine Engin hakkında da dava açıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu