Güncel

Kamp Armen için 26 Haziran’a çağrı

İstanbul: “Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin” kampanyasının 45. gününde Nor Zartonk bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Bugün (19 Haziran) Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılan basın toplantısında salona “Oyalamaya son! Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin” yazılı pankart asıldı. Ermenice bir konuşmayla başlayan toplantı da basın açıklamasını Nor Zartonk adına Diren Cevahir Şen okudu.

 

“Tapu iade edildi haberleri gerçeği yansıtmıyor”

Şen, yanlı basında çıkan “Kamp Armen’in tapusu iade edildi” şeklinde haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve bu haberlerle birlikte olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını belirtti.

Tapunun devrilmesi sorunun çözümü olan sorumluların tek tek bir açıklama yapması gerektiğine değinen Şen, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, AKP’den Milletvekili seçilen Ermeni Markar Esayan, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ve Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya sorular sorarak onlardan bu sorulara karşın bir açıklama yapmalarını beklediklerini söyledi.

 

Direniş sürüyor

Basın açıklamasından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. Verilen yanıtlarda, şu anki mülk sahibinin muhatapları olmadığını, bizzat devletin muhatabı olduklarını ve devletin Kamp Armen’i iade etmesi gerektiğini belirttiler. Mülk’ün bağışlandığını açıklamalarına rağmen 20 gündür herhangi bir bağışın yapılmadığını vurguladılar.

Şu anda Kamp Armen’in canlı tutulduğunu ve sürekli olarak etkinlikler düzenlediklerini ve bu etkinliklerin sürekli olarak devam edeceğini açıkladılar. Kamp Armen’de süren direnişte bir takım ihtiyaçlara; su, çatal, bıçak, kedi maması gibi yiyecek gereçlerine ve temel gıdalara ihtiyaçlarının olduklarını söylediler.

Kamp Armen iade edeline kadar direnmeye devam edeceklerini ve TC devletini her yerde teşhir edip, bütün mücadele yollarını kullanacaklarını belirttiler.

 

26 Haziran’da eylem var!

Basın toplantısı, 26 Haziran Cuma günü saat 19.30’da Tünel’den Galatasaray Meydanı’na bir dayanışma yürüyüşünün düzenleneceği duyurusuyla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu