Emek

Kamu emekçilerinden grev yürüyüşü

Bursa: Kamu emekçileri KESK 5 Haziran günü yapacağı grev eylemini, Gezi Parkı’ndan yaşanan vahşetten kaynaklı 4-Haziran günüde alanlara çıktı. Ülkenin yerinde olduğu gibi Bursa dada saat 12-30’da Setbaşı’nda toplandılar.

Buradan “İş Güvencemize, Geleceğimize Sahip Çıkmak, AKP Faşizmine Dur Demek İçin Grevdeyiz” pankartını açarak “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Hükümet İstifa”, “Gün geldi AKP hesap verecek”, “Direne direne kazanacağız” vb. slogan ve alkışlarla kent müzesine doğru yürüdüler.

 

5 talep

Burada KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Özaydın basın açıklamasını okudu. Açıklamada Taksim Gezi Parkı’nda başlayan halkın demokratik taleplerine karşı devletin faşist terörü ülkenin bütününe yayıldığının altını çizerek açıklamanın devamında “5 Haziran’da KESK öncülüğünde yapılacak olan uyarı grevinin ne kadar haklı olduğu bu son yaşanan gelişmeler sonrasında bir kez daha net bir şekilde anlaşılmıştır” denildi.

Açıklamada talepler de şu şekilde sıralandı:

“- Başta Başbakan olmak üzere, İçişleri Bakanı, yurttaşlarımıza saldırıda bulunan valiler ve emniyet müdürlerinin derhal istifa etmesini,                                                                                        

– Birçok ilde gözaltında tutulan binlerce kişinin derhal serbest bırakılmasını,

– Halkı aşağılayan, ötekileştiren, yoksullaştıran, haklarını gasp eden politikalardan vazgeçilmesini,

– Uzun süredir yürütülen piyasacı, muhafazakar ve otoriter uygulamalara son verilmesini,

– Çoğunlukçu değil, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir Türkiye’nin kurulması önünde engel olan tüm mevzuatın değiştirilmesini istiyoruz.” diyerek taleplerini sıralayarak 5 Haziran günü grevine katılım ve mücadele çağrısı yaptı. Açıklamanın ardından İstanbul ve Hatay’daki yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu gerçekleştirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu