Makaleler

“Kapitalizm, gölgesini pazarlayamadığı ağacı keser”

Taksim Gezi Parkında ağaç kesilmesi ve ona karşı direnenlere saldırılması bardağı taşıran son damla oldu.

Her gün daha da yoksullaşan, geleceği karartılan, hakları tanınmayan, gasp edilen değişik halk kesimlerinin ne giyeceğine, içeceğine, yiyeceğine, yaşamına karışan, her dediğini kanun sayan, istediğini yapan sömürü sisteminin devamı için ahlak polisliğine soyunan Başbakan-hükümet ve devlete ve külhanbeyi tarzıyla aldırmazlığa karşı halk isyana kalkıştı. Bu halkın, haklı, meşru, doğru ve “artık yeter” diyen çığlığıdır… Cesareti kuşanarak Taksim başta olmak üzere Ankara, İzmir, Dersim, Adana, Mersin, vb. yerlerde zora karşı zorla alanları özgürleştirdiler… “Baldırı çıplaklar” olarak aşağılanan, horlanan, küçük görülen halk tarih yazıyor. Birleşirse neler yapabileceğini görüyor/gösteriyor. Bu birlik, ezilen halkların umudu iken, sömürenlerin korkulu rüyasıdır. O nedenle parçalanır ve hapsediliriz… Unutulmasın ki, tarihi sınıf mücadeleleri/halk yazar.

 

“Halk kazanacak, biz kazanacağız”

Parasız sağlık, beslenme, giyecek ihtiyaçlarını ücretsiz sağlayan, komün kurarak yeni bir dünyanın mümkün olduğunu gösteren, “herkesten yeteneğine göre, herkese emeği kadar”, “herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacı kadar” temel şiarların nüvesini alan özlemimiz. O halk iktidarı, sosyalizm… Umudumuzu yeşertenlere. Bunun için direnenlere selam olsun… Hapishanede dört duvar arasında tutsak olsa da bedenimiz, inanç ve irademiz; düşüncemiz, yüreğimiz alanlarda direnenlerledir, özgürdür. Coşku ve umutla özgürlük için dövüşenlerledir.

Edirne tutsak Partizanlar olarak şehit düşenlerin ideal ve anısını yaşatacağız. Ailelerine başsağlığı diliyor, yaralıları dirençle selamlıyoruz. Fiili kazanımlar elde ederek “Direne direne kazanacağız” anlayışının somut pratiğiyle bilince kazılmasını umut ediyoruz. Haklı olan biziz, halk kazanacak, biz kazanacağız.

 

F Tipi Hapishane, Edirne

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu