Güncel

Kapitalizm İklimi de Bozuyor!

İklim değişikliği üzerine her gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Yapılan araştırmalar kapitalizmin iklim dengesini bozduğunu, doğal yaşamı tahrip ettiğini gösteriyor.

Norveçli bilim insanlarının Kuzey Buz Denizi’nde yaptığı araştırma sonucu karbondioksit salınımının yarattığı tahribatın; salınım hemen durdurulsa dahi, doğal hale dönüşünün on binlerce yıl süreceğini belirtiyorlar.

Uluslar arası İklim ve Çevre Araştırmaları Merkezi’nde görevli olan bilim insanları “karbondioksit salınımındaki artış nedeniyle okyanusun kimyasal yapısında değişimler yaşanıyor” dedi. Kuzey Buz Denizi’nde yaşanan kirliliğin, tüm canlıları etkileyeceği belirtildi.

Atmosferdeki karcondioksit oranı 450 ppm’den fazla olması doğal dengenin bozulması anlamı taşıyor. Dünyanın şu anki karbondiğoksit oranı 387 ppm civarında. Fakat bu oran da her yıl 2 ppm artıyor.

Doğa geri dönüşümü olmayan bir tahribatla karşı karşıya. Ormanlar yok ediliyor; nehir, göl, dfeniz ve okyanuslar kirletiliyor. Gökyüzüne doğal dengenin üzerinde sera gazı ve karbondioksit salınıyor. İklim değişimi, çevre kirlilği ve ekolojik yaşamın bozulması, doğadaki tüm canlıları olumsuz etikiliyor. Tüm bunlar karşısında kapitalistlerin ise tek derdi ve tek sloganı var; BENDEN SONRASI TUFAN!

 

Bir tutsak Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu