Manşet

Karadeniz’de HDK’ye 2. saldırı

H. Merkezi: Hakların Demokratik Kongresi Karadeniz turunun 3. gününde (19 Şubat) Samsun’a gitti. Sinop’ta yaşanan faşisr saldırının ardından bu kez de Samsun’da bir grup faşist HDK bileşenlerinin Samsun’a gitmesini protesto etmek için HDK’nin gideceği TKP binasına 2 kez saldırdı. Ayrıca bir grup faşist de HDK heyetinin baldığı otel önüne yürümek istedi.

HDK adına aralarında milletvekillerinden Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder’in de bulunduğu heyet, Kürt sorununda demokratik çözüm ve barışı anlatmak için başlattığı kampanya kapsamında gerçekleştirdiği Karadeniz turunun 2. gününde gittikleri Sinop’ta ırkçı bir grup tarafından saldırıya uğramış, araçları tahrip edilmiş, bulundukları binada 9 saat mahsur kalmışlardı.

 

2. saldırı Samsun’da

Sinop Valiliği, Emniyeti ve sivil faşistlerin işbirliği ile gerçekleşen saldırının ardından HDK heyeti Karadeniz turunu her şeye rağmen sürdürmeye devam edeceklerini göstererek bugün de (19 Şubat) Samsun’a geçtiler.

HDK heyetinin Samsun’a gitmesini protesto eden 50 kişilik faşist grup Türkiye Komünist Partisi (TKP) Samsun il binası önünde toplanarak binayı taş yağmuruna tuttu.

Ayrıca HDK heyetinin bulunduğu otel önüne de giden faşist bir grup orada bulunan basına da saldırdı.

Bu faşist saldırı sırasında Sinop’ta olduğu gibi Samsun’da da polisin hiçbir önlem almadığı görüldü. Oysa ki sosyal medya ve yerel gazeteler üzerinden HDK heyetine bu tür saldırıların düzenleneceği açık açık ilan edilmişti. Buna rağmen hiçbir güvenlik önlemi alınmış değildi.

Bu saldırılara karşı bugün saat 15.30 ile 18.30 arası Gazi Caddesi’nde bulunan TKP Samsun il binasında toplantı düzenlenecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu