Güncel

Karayazı’da neler oluyor?

H. Merkezi: OHAL’le birlikte özellikle T. Kürdistanı’nda artan hak ihlallerine bir yenisi eklendi.

Erzerom’un (Erzurum) Qereyazî (Karayazı) ilçesine bağlı Geventepe (Reşa Sebrî) mahallesine dün sabah saatlerinde düzenlenen operasyonla ortaya çıkan tablo 90’lı yıllarda bölgede devletin faili meçhuller, yargısız infazlar, köy yakmalar ve boşaltmalar ile sokağa çıkma yasaklarının güncellenmiş haline benziyor.

Dün sabah saatlerinde zırhlı araçla mahalleye baskın düzenleyen askerlerin 3 kişiyi gözaltına aldığı bir evi ateşe verdiği sonrasında da kepçelerle yıktığı ifade ediliyor.

Basına yansıyan bilgilere göre ateşe verilen ve yakılan ev bir süredir boştu. Görgü tanıklarının anlatımalırna göre, ev ev ateşe verilmeden önce çatışma sesleri yükseldi.

DHA’nın geçtiği habere göre İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Erzurum-Karayazı İlçesi Geven Tepe Mahallesinde, İl J.Komutanlığı unsurlarınca bugün gerçekleştirilen operasyonda 4 BTÖ mensubu 4 adet AK-47 kalaşnikof silah ile birlikte ölü olarak ele geçirildi. Bölgede operasyonlar hala devam ediyor” denildi.

Zırhlı araçlarla bölgeyi ablukaya alan askerlerin kuşattığı evde 4 kişinin bulunduğu ve çatışmaya girdikleri yansıyan bilgiler arasında.

Özgürlükçü demokrasinin geçtiği habere göre, baskına ilişkin konuşan mahalleliler şu bilgileri verdi:

Bir anda köyün etrafı askerlerle zırhlı araçlarla çevrildi. Silah sesleri geldi. Sahibinin bir seneden fazladır gelmediği ve çocuklarının İstanbul’da yaşadığı boş ev ateşe verildi. Sonrasında ise boş ev kepçe ile yıkıldı. Şimdi biz halen evlerimizden dışarıya çıkamıyoruz. Abluka sürüyor.

Yansıyan bilgilere göre, evin yıkılmasının ardından mahallede abluka ve sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Öte yandan Mehmet Emin Oran, Mensur Oran ve Nuretin Durmaz isimli köylüler gözaltına alındı. Gözaltına alınanların nereye götürüldüğü ise bilinmiyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu