Güncel

Karlıktepe halkı: “Okuluma dokunma!”

Kartal: “4+4+4 eğitim sisteminin” bir ürünü olan bazı okulların imam hatip ilk ve orta öğretim okullarına dönüştürülmesi projesine; okulların kapanmasının ardından öğrenci ve öğretmenlerin yaz tatiline girmesini fırsat bilerek hız verildi. İmam hatip okuluna dönüştürülmek istenen okullardan biri de Kartal-Karlıktepe’de bulunan Öğretmen Zekeriya Güçer İlköğretim Okulu

Günlerdir Kartallı Kazım Meydanı’nda oturma eylemi yapan öğrenciler, öğretmenler ve veliler; elleriyle tadilatını yaptıkları okullarının imam hatip okuluna çevrilmesini istemediklerini söylüyorlar.

Kartal’da bulunan tüm partileri; devrimci, demokrat, yurtsever ve ilerici tüm kurumları ziyaret eden veliler, okulları için “Okulumdan elini çek, okuluma dokunma” diyerek 16 Temmuz günü bir eylem düzenlediler.

“Talep neredeyse, imam hatip oraya”

Öğretmen Zekeriya Güçer İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen okul öğrencileri, veliler, öğretmenlerin eylemine başta HDK Kartal Meclisi olmak üzere birçok devrimci, demokrat ve yurtsever kurum destek verdi.

Davul ve tulum eşliğinde doğru yürüyüşe geçen yüzlerce insan, “Kaymakam elini okulumdan çek”, “Talep neredeyse, imam hatip oraya”, “Okulum benimdir, benim kalacak”, “Susma ses çıkar, okuluna sahip çık” vb. sloganlar eşliğinde buradan Kartal Kaymakamlığı önüne geldi.

Burada oturma eylemi yapan kitle adına velilerden oluşan bir heyet, basın açıklamasından önce Kaymakam Nur Mehmet Hamurcu ile görüşmek için kitleden izin istedi. Kitlenin görüşmeye izin vermesinin ardından, heyet, polis çevikle çevrili Kaymakamlığa gitti.

Tulum ve davul eşliğinde horon tepen kitle sık sık slogan atarak heyetin geri dönmesini bekledi.

“Sizin eyleminiz ‘siyasi’”

Geri dönen heyet kitleye açıklama yaptı. Kaymakamın karardan dönmenin bir yolu olmadığını belirten heyet, Kaymakamın kendilerine yapılan eylemlerin “siyasi” olduğunu söylediklerini anlattılar.

Bizler yerel alanda valilik, kaymakamlık, belediye başkanlığı ve milli eğitim müdürlüğünün bulunduğu, çözüm üreten yetkililer tarafından halledileceğine inanmıştık. Kartal Kaymakamı, inisiyatifin tamamının kendinde olduğunu belirten ve talebimizi bizlere ‘kolay gelsin’ diyerek reddini belirtmiştir” diyen heyet, bundan sonra eylemlerine devam edeceklerini ve Ankara’ya gideceklerini söyledi.

Kaymakamın yanıtını yuhalamalarla karşılayan kitle “Kaymakam elini okulumdan çek” şeklinde slogan atarak tepki gösterdi.

Kendi emeğimizi kendi çocuklarımıza kullandırmak istiyoruz”

Kanun tanımayan ne biz ne de çocuklarımızdır” diyen heyetin açıklamasının ardından veliler adına hazırlanan basın açıklaması okundu.

Okulun bölgedeki tek ilköğretim okulu olduğu dile getirilen açıklamada, “Güvenlik isteniyor milli eğitim vermiyor, temizlikçi istiyoruz milli eğitim yok diyor. Tamam diyoruz, her şeyi biz yapıyoruz. Yepyeni bir okul meydana getiriyoruz. Binanın tüm tadilatını veliler gece yarılarına kadar çalıştılar, bugüne getirdiler. Vali, kaymakamın okulumuza ziyaretinde takdirlerini sundular. 3-4 yıldır veliler olarak elimizden geleni yaptık, fiziki koşulları çok iyi hale getirdik, Şimdi mülki amir araştırma yapıyor ‘en uygun okul sizinki’ diyor. Yok öyle yağma! O okulu en uygun hale biz getirdik, siz değil. Kendi emeğimizi kendi çocuklarımıza kullandırmak istiyoruz” denildi.

 

RESİMLER İÇİN BAKINIZ:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu