GüncelManşet

Kartal’da 2 Temmuz Şehitleri Anıldı!

Kartal: Kartal-Pendik-Maltepe Dayanışmaları düzenledikleri etkinlikle 2 Temmuz’da Sivas Madımak Oteli’nde katledilenleri andı. Kartallı Kazım Meydanı’nda gerçekleşen etkinliğe bine yakın insan katıldı.

Akşam saatlerinde başlayan etkinlikte ilk olarak açılış konuşması gerçekleştirildi. Açılış -konuşmasında “Sivas davasında zamanaşımı kararına ‘Hayırlı olsun’ diyen Başbakan Ortadoğu’yu mezhepçi politikalarla katliama sürüklemek istiyor” denilerek Sivas’ta ve diğer katliamlarda şehit düşenler şahsında saygı duruşunda bulunuldu.

Sivası unutma unutturma”, “Katil Devlet Hesap verecek”, “Sivas’ın hesabı sorulacak” vb sloganların atıldığı saygı duruşunun ardından ise ortak basın metnini Kenan Demir okudu. Devletin Madımak Katliamı ve diğer katliamlarla yüzleşmediğini, devletin aksi şekilde ve sistemli bir asimilasyon saldırısı geliştirdiğine değinildi.

kartal 2 temmuz anma 1Bizler, kimsenin dilinden, dininden, mezhebinden, cinsiyetinden dolayı aşağılanmadığı, ayrımcılığa uğramadığı, emek sömürüsünün yapılmadığı, sağlık ve eğitim gibi en temel insan haklarının piyasalaştırılmadığı, barışa ve halkların kardeşliğine gölge düşüren, daha güzel bir gelecek inşası önündeki engel zihniyet ve devlet politikalarının son bulmasına yönelik mücadele verirken, vahşi kapitalizmin, halkları birbirine düşman eden emperyalizmin yarattığı karanlığın daha da kesifleştiğine tanıklık ediyoruz” cümlelerine yer verilen basın açıklaması “Yeni Osmanlıcı bir tahayyülle Ortadoğu’nun hamisi, Türkiye’nin halifesi, padişahı, Osmanlı’nın Yavuz Sultan Selimi olmak isteyen Erdoğan, teokratik bir devlete geçiş hamleleri yaparken, Anayasanın güçler ayrılığı ilkesini fiili olarak ortadan kaldırırken, laikliğin artık lafzına bile dayanamazken bizler inadına bu coğrafyada, kadim inançların, dillerin ve dinlerin her birinin kardeşçe bir arada yaşamasından, haklarının anayasal güvenceye kavuşturulmasından yanayız. Farklı uluslardan ve milliyetlerden ,farklı inançlardan oluşan halklarımız kardeşçe barış içerisinde bir arada yaşamaya inadına devam edeceklerdir. Gerçekten laik, evrensel insan hak ve özgürlüklerinin güvencede olduğu, hiç kimsenin kaygı duymadığı bir ülkeyi mutlaka inşa etmeliyiz” ifadeleri ile son buldu.

kartal 2 temmuz anma 2Basın açıklamasının okunmasının ardından Sinevizyon gösterimi gerçekleştirilen etkinlikte Sinevizyon gösteriminin son bölümünde Gezi Şehitlerinin resminin yer alması da kitle tarafından alkış aldı.

Daha sonra Domane Dersim gurubunun ve Erdal Erzincan ile Mercan Erzincan’ın sahne aldığı etkinlik, hep bir ağızdan söylenen türkülerin ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu