Güncel

Kartal’da gözaltılara ve ırkçılığa tepki

20 Şubat Çarşamba günü Kartal’da Ahmet Şimşek Koleji önünde toplanan Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri, geçtiğimiz günlerde Sinop’ta ve Samsun’da HDK heyetinde yer alan milletvekillerine dönük faşist saldırı ve KESK üyelerine yapılan gözaltı terörünü protesto etti.

Yürüyüş sırasında “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Biji biratıya gelan, “KESK’li tutsaklar onurumuzdur”, “Karadeniz faşizme mezar olacak” gibi sloganlar atıldı.

Ahmet Şimşek Koleji önünden Kartal merkeze yürüyüşe geçen kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan Ezgi Özdemir; “10 binin üzerinde siyasi tutsağın hapishanelerde. AKP döneminde en temel demokratik hakkını kullanmak, barış istemek, emperyalizme karşı çıkmak, emeğin ve halkın haklarını savunmak ‘suç’ olarak tanımlanmaya devam etmektedir” dedi.

Ayrıca çoğu kamu emekçisi olan 150’nin üzerinde insanın gözaltına alınması ve Karadeniz’de yaşanan provokasyonların eş zamanlı olmasının tesadüf olmadığına vurgu yapan Özdemir, bu saldırıların demokratik kurumlara yönelik kuşatmaya dönüştüğünün altını çizdi.

Basın açıklaması sırasında bir konuşma yapan KESK MYK üyesi Ali Kılıç; yaşanan saldırılıların ilk olmadığını vurgulayarak, faşizm önünde boyun eğmeyeceklerini belirtti ve birleşik mücadele çağrısı yaptı.

Son olarak, yaşanan bu saldırının Karadeniz halkına mal edilemeyeceği ve faşizme karşı demokrasi mücadelesinin devrimcilerin tarihinin ve bugünün ayrılmaz bir görevi olduğu ve ırkçılığa, şovenizme karşı halkların kardeşliği için mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

Basın açıklaması zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

Eylemde BDP, Partizan, ESP, EMEP, Kızılbayrak, DHF, Halkevleri, TKP, TKP 1920 ve SDP yerini aldı.

(Kartal ÖG okurları)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu