Güncel

Kartal halkından zamlara protesto!

Kartal: Son günlerde, doğal gaza, elektriğe, otomobile, tapu harçlarına ve alkol ürünlere yapılan zamlar halk tarafından bir yürüyüşle protesto edildi.

3 Ekim Çarşamba günü saat 18.30 da Ahmet Şimşek Koleji önünde toplanan, aralarında Partizan’ın da olduğu HDK bileşenleri Kartal meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında, atılan slogan, zılgıt ve konuşmalarla zamlara tepki gösterildi ve yapılan zamların geri alınması istendi. Yürüyüş sırasında, “Susma sustukça yeni zamlar gelecek”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Savaş zamları geri alınsın”, “Zam, zulüm, işkence işte AKP” gibi sloganlar atılarak yürüyüş Kartal meydanında sonlandırıldı.

Ardında basın açıklamasına geçildi.

Yapılan açıklamada, bir yıl içinde doğal gaza % 49, elektriğe %31, benzine bir haftada üçüncü zam yapıldığı belirtildi. Açıklama, “Türkiye’deki milyarder sayısındaki artışa karşın, yoksulluk oranı ise % 50 artış göstermiştir. Kişi başına düşen gelirin 10 bin dolar olmasına rağmen toplam gelirin yarısı % 10’luk kesimin kasasına giriyor” denilerek gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekildi.

Başbakanın Dünya’nın en zenginleri arasında yer aldığını belirten açıklamada, asgari ücretle geçinmeye çalışan 10 milyon nüfus olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Kürt sorununa hükümletin şiddet ve çatışma yoluyla koyduğu “çözüm” eleştirilerek, devletin içeride ve dışarıda yürüttüğü savaş politikalar nedeniyle zamma başvurarak, elde edeceği geliri savaş çıkarları için kullanacağı belirtildi.

İstanbul halkına, savaş ve zamlara karşı birlik ve mücadele çağrısı yapılarak açıklamaya son verildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu