Kültür&Sanat

Kartal’da Pir Sultan Abdal Festivali!


2. Pir Sultan Abdal ’ı Anma ve Saygı festivali 8-9-10 Haziran tarihlerinde PSAKD Kartal Şubesi’nde büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Festival programı çok yoğun ve çok renkliydi. Cuma günü başlayan festival Cumartesi ve Pazar günü de devam etti. 3 gün süren festivale

Ferhat Tunç, Erdoğan Emir, Ali Asker, Mervan Tan ve Meyman’ında aralarında olduğu 30’u aşkın sanatçı, yazar ve akademisyen katıldı. Ayrıca Başak Kültür Vakfı’ndan gelen çocuk yüz boyama ekibi festivale renk kattı.

Akademi Yayınevi, Kardelen Yayımcılık, Devrimci Hareket, Boran Yayımcılık ve Umut Yayımcılık açtıkları kitap stantlarıyla festivalimize renk kattılar.

Umut Yayımcılık standına gösterilen ilgi bir hayli fazlaydı. Kitlenin katılımı oldukça yüksekti. Özellikle 3. gün (Pazar) Ferhat Tunç’un gelmesiyle kitle alana sığmadı.

PSAKD Cemevi Kartal Şubesi semah ekibinin oluşturduğu yaşları 9 ila 15 arasında değişen çocukların döndüğü semah halk tarafından yoğun bir ilgiyle izlendi. Söz verdiği halde festivale katılmayan Sabahat Akkiraz ve Emre Saltık gelen kitleyi hayal kırıklığına uğrattı.

Sahne alan Meyman, İbrahim Kaypakkaya ve Ali Haydar Yıldız’ı anan türküleriyle ve halaylarıyla kitleyi coşturdu.

Ayrıca PSAKD Cemevi Kartal Şubesi Gençlik Komisyonun hazırlamış olduğu sunum konuşmasında, “ Biz kendimizi dünyayı temellerinden sarsacak bir davaya adadık ve gücümüz birliğimizden gelir” şiarlarıyla halkı selamlayıp, Pir Sultan Abdal, Mazlum Doğan, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın bırakmış olduğu mücadelenin sonuna dek sürdürüleceği sözü verilerek, siyasi tutsaklara özgürlük, ana dilde eğitim özgürlüğü, Dersim, Sivas, Maraş, Çorum ve Roboski katliamlarının hesabının sorulacağı bir kez daha haykırıldı.

Türkülerle ve halaylarla devam eden festival, yönetim kurulu üyelerinin kapanış konuşmasıyla sona erdi.(Kartal Özgür Gelecek okurları)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu