Gençlik

“Katil polis üniversiteden defol”

Amed: Geçen hafta başlayan olaylarla karışan Dicle Üniversitesinde gerginlik dün de (15 Nisan) devam etti. Olayların bu kadar büyümesinin nedeninin polisin ve rektörün tutumlarından kaynaklandığını belirten öğrenciler, bu durumu protesto etmek için yürüyüş ve bir basın açıklaması gerçekleştireceklerdi.

Dicle Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi’nden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne (İİBF) yürümek isteyen öğrencilere polis izin vermedi. Polis “yürüyüş yapılırsa eğer müdahale edeceklerini ve dağıtacaklarını” söyleyerek öğrencileri tehdit etti.

Bunun üzerine öğrenciler parça parça yürüyüşe geçti. İİBF’ye geçen öğrenciler burada “Rektör istifa”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Katil polis üniversiteden defol” sloganlarıyla tekrar toplanıp dekanlık girişine doğru yürüyüşe geçtiler.

amed katil polis defol2Burada basın açıklamasına geçen öğrenciler tarafından burjuva-feodal basın; halka karşı gerçeği yansıtmadıkları ve yansıtmaya başlamazlarsa bir daha kovulacakları söylenerek uyarıldı.

İİBF Dekanlığı önünde yapılan açıklamada, 8 Nisan’da, eli sopalı, satırlı yaklaşık 50 kişilik bir grubun polis ve rektörlüğün desteği devrimci, demokrat, yurtsever öğrencilere saldırdığı, polisin Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi’ni işgal ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Dicle Üniversitesi öğrencileri olarak; eli satırlı grubun üniversiteye girmesini sağlayan ve bu grubu engellemek yerine polise biz devrimci- yurtsever öğrencilere saldırması yönünde talimat veren işbirlikçi rektörü derhal istifaya çağırıyor ve olayları provoke edip daha da büyümesine sebep olan polisin üniversitelerden defolmasını istiyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu