Kadın

Katledilen 3 kadın zılgıtlarla defnedildi

Kobanê’ye bağlı Helincê köyüne yapılan hava saldırısında katledilen 3 kadın zılgıtlarla son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye’nin Kobane’ye bağlı Helincê köyüne dönük hava saldırısı sonucu katledilen Zehra Berkel, Hebun Mele Xelil ve Emine Muhemmed Weysi bugün Kobanê’nin Şehit Dicle Mezarlığı’nda defnedildi. 3 kadını uğurlamak için binlerce kişi Cizre Kantonu’ndan Kongra Star temsilcileri, Özerk Yönetime bağlı Kurum ve Meclis temsilcileri Şehit Dicle Mezarlığı’na geldi.
Cenaze töreninde Kuzey-Doğu Suriye kadın Örgütü adına Hiva Ereba, Özerk Yönetimden Muhammed Şahin, PYD’e adına Ahmet Şexo ve Zehra Berkel’in kardeşi Dile Berkel, Hebun Mele Xelil’in babası Ramazan Mele Xelil konuştu.

‘Öncü kadınlar hep hedef alınmaktadır’

İlk olarak konuşan Hiva Ereba Türkiye’nin kadınları bilinçli hedef aldığını dile getirerek, “Paris katliamında yaşamını yitiren üç öncü kadın Sara, Ronahi, Leyla’nın şahadetinden sonra Cizre’de Pakize, Seve, Fatmalar hedef alındı. Bugün de Zehra, Hebun, Emineler hedef alındı. Zehra ve Hebun arkadaşlar yaşamı boyunca erkek egemenlikli zihniyete karşı mücadele etmiş ve kadın çalışmalarında hep yerini almışlar. Eqide anne ve Emine anne de yurtseverlikleriyle toprağına sahip çıkan kadınlar olmuşlar. Rojava Devrimiyle beraber Zehra, kadın örgütlenmesinde yer almış ve özgür kadın mücadelesi için aralıksız çalışmıştır. Nasıl ki Kobanê devrimi kadın devrimi olarak adlandırıldı, Rojava’daki kadın örgütlemesi de bütün dünyaya örnek olmuştur. Zehra, Hebun ve Emine anne adına söz veriyoruz ki mücadelenizin takipçileri olarak kadın çalışmalarını daha da büyüteceğiz” sözlerine yer verdi.

‘Şehitlerimizin takipçisi olacağız’

Ahmet Şexo ve Muhemmed Şahin ise “Biz bu yolda yürürken özgürlük için herhangi bir devlet veya kuruluştan bir beklentimiz yoktu. Fakat şehitlerimiz sayesinde özgürlüğü elde ettik. Bugün mücadelemizi ve zaferimizi terör diye adlandırıyorlar. Erdoğan bu toprakların güvenliği için bu alanda yer almak istiyor, fakat herkes şunu iyi bilmelidir ki Erdoğan Osmanlı devletini yeniden yeşertmek için bu alana sahip olmak istiyor. Her gün şehit verebiliriz, yüreğimiz yaralanabilir fakat şehitlerimizin yolunda yürüyeceğiz. Şehitlerimizin takipçisi olacağız” dedi.

‘Katliamlar her yıl tekrarlanmakta’

“Ablam sadece kadın örgütlemesinde yer almadı, yaşamın her anı onun için çalışmaydı” diyen Dile Berkel, “Nasıl ki 25 Haziran’ı bize kara gün olarak yaşattırdılar, biz de 25 Haziran’ı alev topuna çevirip yüreklerinde patlatacağız. Önder Abdullah Öcalan’ın ve bütün Kürt halkının başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

‘Sonunuz bu topraklar olacaktır’

Ramazan Mele Xelil ise şunları söyledi: “Biz özgürlüğümüzü elde etmek için bedel veririz. Şehitlerimizin arkasından gözyaşı dökmeyiz, düşmanımızı kinimizle bezdiririz. Türk devletine sesleniyoruz bütün uluslararası devletler sizinle olabilir ama ne sizin ne de uluslararası devletlerle olan el birliğinizden korkmuyoruz. Hepinizin sonu bu topraklar olacaktır. Kürt halkı olarak Kürt birliği için bir an önce bir olmalıyız.”
Yapılan konuşmaların ardından 3 kadının cenazesi slogan ve zılgıtlar eşliğinde defnedildi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu