Güncel

Katliam serbest, anmak yasal değil!

Adana: 13 Mart 2016 tarihinde Ankara Kızılay’da otobüs duraklarında meydana gelen bombalı saldırı sonucu yaşanan katliamı protesto etmek isteyenler Adana’da polis saldırısı ile karşılaştı.

Dün akşam saatlerinde Ankara’da gerçekleştirilen katliamı protesto etmek amacı ile Adana Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile belediye önünde bir araya gelen demokratik kitle örgütleri Atatürk parkına yürüyüş gerçekleştirmek istemeleri üzerine polis saldırısı ile karşı karşıya geldi. Polis yürüyüş yapmak isteyen kitleye biber gazı ile saldırırken çok sayıda kişi yakın mesafeden atılan biber gazından yüzlerinin yanması sonucu hastaneye kaldırıldı.

Polis saldırısı sonrası yapılan oturma eyleminin ardından KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Gülşen Topal basın açıklaması yaptı. Topal, Ankara’da gerçekleştirilen  saldırıyı kınayarak başladığı konuşmasında sivil halka yönelik saldırıların insanlığa karşı suç olduğunu kaydetti.

Gülşen açıklamasında Amed, Suruç, Ankara, Sultanahmet katliamlarının hafızalarda olduğunu dile getirerek “Her katliamdan sonra hükümetten aynı açıklamalar yapılıyor. Dosyalara gizlilik kararları, güvenlik zirvesi toplantıları, basın yayın ve sosyal medyaya erişim yasakları, sıfır istifa ve ülkeyi uçuruma götüren politikalarda ısrar! Başkanlık rejimi dışında herhangi bir derdi ve çalışması olmayan hükümet derhal istifa etmeli, toplumun tüm kesimlerine güven verecek, toplumsal barışı sağlayacak ve ülkemizi uçurumun kenarından çekip alacak adımlar hızla atılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gülşen konuşmasını, “İhtiyacımız olan toplumsal öfke ve tepkiyi dindirme amaçlı güvenlik zirveleri değil tüm kesimlerin dahil olduğu çözüm ve barış zirvesidir.Bir kez daha yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyor, insanlık suçu saldırıyı lanetliyoruz ” şeklinde sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu