Manşet

Katliama Öfke Yağdı

H.Merkezi: Fransa’nın başkenti Paris’te 3 yurtsever kadının hunharca katledilmesi birçok yerde binlerce kişi tarafından protesto edildi. Yapılan eylemlerde öfke göze çarparken intikam sloganları yankılandı.

Siirt’te 11 Ocak günü BDP il binası önünde BDP, Barış Anneleri İnisiyatifi, İHD, MKM, TUHAD-DER, MEYA-DER üye, yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi bir araya geldi.

Burada açıklama yapan BDP Siirt İl Başkanvekili Remzi Ayhan, Kürt kadın siyasetçilerin katledilmesinin Kürt halkı tarafından kabul edilmediğini belirterek, olayın en kısa sürede aydınlatılmasını ve sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi. Konuşmanın ardından kitle PTT Siirt Şubesi önüne kadar sesiz bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Antep’te BDP Antep İl Örgütü, Yeşil Su Parkı’nda bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada katledilen 3 kadın siyasetçinin fotoğraflarının olduğu pankart açılarak “Şehit namirin”, “Jin jiyan azadî” ve “Barışa uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan BDP Antep İl Başkan Yardımcısı Faik Dursun, katliamın böyle bir süreçte yapılmasının planlı olduğunu vurgulayarak, Fransa hükümetinin bir an önce bu olayı aydınlatmasını ve katliamcı zihniyetini katliamlarla bir yere varılamayacağını görmesini istediklerini ifade etti.

Batman’da demokratik kitle örgütleri, Paris katliamını kınamak amacıyla Atatürk Parkı önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, BDP il ve ilçe yöneticileri, HDK Batman temsilcileri, katıldı. Burada açıklama yapan Batman Barosu yöneticisi Tayyar Ekmen, olayı barışı istemeyen güçlerce provoke edilme girişimleri olarak değerlendirdi.

Adıyaman’da kitle BDP il binası önünde toplandı. Aralarında Kurdî-Der, Eğitim Sen Adıyaman Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Adıyaman Kadın Yaşam Derneği’nin de bulunduğu kitle, “İmralı çözüm sürecine yapılan suikastı lanetliyoruz” pankartı ile “Barışa uzanan eller kırılsın”, “Em namirin em li vir in” dövizleri açtı.

Kitle, “Şehît namirin”, “Barışın elçisi İmralı’dadır”, “Jin jiyan azadî” sloganlarını attı. Buradan Demokrasi Parkı’na doğru yürüyüşe geçen kitle, katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin isminin okunmasıyla, hep bir ağızdan “Ez li vir im” dedi. Demokrasi Park’ında son bulan yürüyüşün ardından açıklama yapıldı. BDP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Varol, katliamı lanetledi.

Öte yandan Siverek, Urfa, Van, Muş, Malazgirt, Adana ve Mersin’de de binlerce insan yaptıkları eylemlerle katledilen yurtsever kadınlara sahip çıktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu