Güncel

Kayıplar Haftası | “Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz”

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası'na ilişkin açıklama yapan kayıp yakınları kaybedilerin ailelerine sağ salim teslim edilmesini, bu insanlık suçuyla yüzleşilmesini ve cezasızlık politikalarına son verilmesini istedi.

Cumartesi Anneleri, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’nın açılışını İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın açıklamasıyla gerçekleştirdi.

Covid-19 salgını nedeniyle online düzenlenen açıklamanın metnini İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu. Yapılacak bir dizi etkinlikle insanlığa karşı suç olan gözaltında kaybetmelere, cezasızlık politikalarına ve gizlenmeye çalışılan hakikatlere dikkat çekeceklerini kaydetti.

Türkiye’de yüzlerce insanın gözaltında kaybedilmesine rağmen bu suçun yok sayıldığının altını çizen Yoleri, “Yapılan çalışmalar; 2016 OHAL ilanı sonrasında kaçırılma, alıkonulma ve gözaltında kayıp iddialarının dikkat çekici bir şekilde arttığını gösterdi.

Tam sayı tespit edilememekle birlikte 32 kişinin gözaltında kaybedilme girişimine maruz kaldığı, 25’inin bulunduğu, aralarında Yusuf Bilge Tunç ve Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in de bulunduğu kişilerden ise halen haber alınamadığı bilinmektedir” dedi.

Bu koşullarda, kayıp yakınları ve hak savunucuları olarak 26 yıldır; “Görüyoruz, biliyoruz, tanıklık ediyoruz” diyerek, gözaltında kaybetmeler gerçeğini yüksek sesle duyurmaya, kamuoyunun gündemine taşımaya çalıştıkların kaydeden Yoleri, şöye devam etti:

“Cezasızlığı ve adaletsizliği aşmak, hakikate ulaşmak için mücadele etmenin bir yurttaşlık görevi olduğuna dikkat çekiyoruz.  Artan gözaltında kayıp vakaları karşısında, mücadelenin daha etkin sürdürülmesinin bir zorunluluk olduğu gerçeği karşısında, bu kez de Gözaltında Kayıplar Haftası vesilesi ile insanım diyen herkesi mücadeleye omuz vermeye çağırıyor, bir kez daha devleti yönetenlere sesleniyoruz; 2016 sonrası yoğunlaşan gözaltında kayıp iddialarına cevap verin ve kayıpları sağ olarak ailelerine teslim edin.

Zorla kaybetmeyi suç olarak düzenleme, yargılama ve cezalandırma yükümlülüğünüzü yerine getirin. Devletlere gözaltında kaybetmelerin önlenmesi ve geçmişte yaşanan kaybetmelere dair hakikat ve adalete erişimin sağlanması sorumluluğu getiren BM Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme’yi derhal imzalayın ve uygulayın. İnsanlık onurunu hedef alan gözaltında kaybetmelere karşı hakikat ve adalet mücadelesi yürütmekten asla vazgeçmeyeceğiz Kayıplarımızdan ve kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray Meydanı’ndan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu