GüncelManşet

(yenilendi-video) Kaypakkaya Taksim’de Direnişle Anıldı!

İstanbul: Partizan ve DHF’nin çağrısıyla komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anmak için yüzlerce kişi Taksim Tünel’de toplandı.

And olsun ki adını, şan olsun ki andını yaşatacağız” şiarlı kampanyanın bir durağı da Taksim Tünel’den yapılacak olan yürüyüştü. Bugün (18 Mayıs) akşam saat 19.30’da komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anmak isteyen devrimcilere polis azgınca saldırdı. Saldırılara devrimciler taşlarla karşılık vererek direndi.

 

Sivil faşist saldırısı

ESP, BDSP, Alınteri, SDP, Devrimci Hareket, SODAP, EHP, Proleterce Devrimci Duruş, Mücadele Birliği gibi çok sayıda devrimci-demokrat kurumun destek verdiği eylemde sık sık; “Kaypakkaya’yı anmak onurdur”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Katil devlet hesap verecek” vb. sloganlar atıldı.

“Kaypakkaya’yı savunmak onurdur” yazılı üstünde Kaypakkaya’nın fotoğrafının olduğu dövizler taşındı.

Kitle toplanmaya başlarken polis, Taksim’e çıkan sokaklar panzerler kapatılmıştı. Kitle sloganlarla bekleyiş halindeyken, faşist bir grup tarafından kitleye sözlü tacizde bulunuldu.

Bunun üzerine çıkan arbede sırasında polis panzerler, coplar ve gaz bombalarıyla kitleye azgınca saldırdı. Birçok kişi bilinçli hedef göstererek sıkılan gazlar sonucu yaralandı. Saldırı sırasında gözaltılar yaşandı. Gözaltına alınanlar uzun süre polis tarafından coplarla darp edildi. Yaşananlar tam bir devlet terörüydü. Kitle sloganlar atarak ara sokaklara çekilirken bir grup faşist, kitlenin bir kısmına döner bıçakları ve satırlarla saldırdı.

 

Polis kitleye plastik mermilerle saldırdı

Kitle uzun süre sokak aralarından polise taşlarla karşılık verdi. Kitle saldırı sonucu Tarlabaşı, Taksim Meydanı ve Şişhane’ye doğru çekildi. Çekilirken birçok caddeye barikat kuran kitle uzun süre direndi.

Tarlabaşı’nda sokakları sloganlarla, taşlarla ve barikatlarla direnen kitle ve azgınca saldıran kolluk güçleri arasındaki çatışmalarla savaş alanına döndü.

Uzun süre direnen kitle daha sonra İstiklal Caddesi üzerinde Galataray Lisesi önünde toplanarak Taksim Meydanına yürüdü. “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Kaypakkaya’yı anmak onurdur” sloganlarıyla yürüyen kitle Taksim Meydanına çıkmak için direnen kitleye katıldı. Daha sonra çatışmalar uzun süre Meydan civarında devam etti. Polis kitleye plastik mermilerle ateş açtı.

 

“Kaypakkaya’yı Anmaya Devam Edeceğiz”

MİS sokakta ”And olsun ki adını şan olsun ki andını yaşatacağız katledişinin 40. yılında Kaypakkaya’yı unutmadık unutturmayacağız” yazılı pankartın arkasında bir araya gelen Partizan kitlesi ”Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya ”,”Katil devlet hesap verecek” sloganlarını atarak bir süre MİS sokakta bekleyişini sürdürdü. Ardından kitle Fransız Konsolosluğunun önüne gelerek burada Partizan adına bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada ‘bizler İbrahim Kaypakkaya’nın yoldaşları olarak onu burada anmak istedik. Ama devlet terörü yine 1 Mayıs’ta olduğu gibi saldırılarına devam ediyor.” dedi ve şöyle devam etti.

‘İbrahim Kaypakkaya’yı anmaya devam edeceğiz. Biraz önce de ilk saldırısını gerçekleştirdi. Şu an ara sokaklarda gözaltına alınan arkadaşlarımız var. Bizleri ara sokaklarda beklediklerini beliyoruz. Ama biz eylemimizi sürdüreceğiz. İbrahim Kaypakkaya’yı anmaya devam edeceğiz. Bugün burada bu saldırıların nedeni taksimin yasaklanması değildir. İbrahim Kaypakkaya bu devlet açısından 40 yıldır olduğu gibi bugünde tehlikeli görülmektedir. İbrahim Kaypakkaya devlet nezdinde tehlikeli olarak görülmektedir. Eğer bugün tehlikeli görülmeseydi. Geçen Sene mezarı başında onu ananlara annesi de dâhil olmak üzere soruşturmalar açılmazdı.

Onu ananlara 6,7,10 yıl ceza almazlardı. Pınar Aydınlar, Mehmet Özcan gibi aydın sanatçılar türkülerini söylediği için ceza almazdı. Bugünde gördüğümüz gibi İbrahim Kaypakkaya hala tehlikeli olarak görülmektedir.

İbrahim Kaypakkaya’yı Denizleri, Mahirleri, Haki Karer ve dörtlerde bugün bu kadar korkmazlardı. Bizler her şeye inat devrimci önderleri ölümsüzdür diyoruz. İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür.” dedi. Açıklama şöyle sona erdi.

Partizan olarak aramızdaki tüm dostlarımızla beraber İbrahim Kaypakkaya önderimizdir diyoruz ve İbrahim Kaypakkaya hala günceldir diyoruz. Nerede direniş ve nerede mücadele varsa Kaypakkaya orada yaşıyor ve savaşıyor.

 

Kitle ısrarla Kaypakkaya’yı anmak için taksim meydanına çıktı

Taksim meydanına giren kitleye kolluk güçleri tayikli su ve plastik mermiyle saldırdı. Ayrıca kolluk güçlerinin gaz bombasına tarken kitlenin kafasına nişan aldı ve gaz bombalarını kitlenin üzerine yağdırdı. Ardından otelin içine giren kitleye kolluk güçleri saldırarak bir kişiyi darp ederek yaraladı. Bu sırada kitle Gümüşsuyu ve Sıraselviler yönüne sloganlar eşliğinde çekildi.

Kitle tekrar ara sokaklardan İstiklal Caddesi’ne çıkarak polisle çatışmayı sürdürdü. Yaşanan çatışma esnasında polis kitleye azgınca coplarla ve su panzeriyle saldırdı.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=jxP-QN8kyXg{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=iNyR1-ySAjw{/youtube}

 

 

[widgetkit id=103]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu