GüncelKadın

Kayyuma Hayır diyen kadınların duruşması ertelendi

Kadınlar Birlikte Güçlü tarafından Beşiktaş'ta kayyımlara karşı yapılmak istenen eyleme polis saldırmış, ardından 22 kadın ve 1 gazetecinin gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar hakkında açılan davanın ilk duruşma bugün (18 Aralık 2019) İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görüldü.

İstanbul: Kadınların Beşiktaş’ta kayyımlara karşı yapmak istedikleri sırasında yapılan gözaltına alınmasının ardından ilk duruşma bugün (18 Aralık 2019) ilk duruşması İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yapıldı.

Bir çok kadın örgütü ve aktivistinin  yer aldığı 22 kadın ve destek veren onlarca kadın Çağlayan Adliyesi’nde bir araya geldi.
Savunma yapan bir çok kadın oluşturulan iddianameye itiraz ettiklerini, suçlamalarını kabul etmediklerini kayyumların atamasıyla kadın kazanımlarına, eşit temsiliyetine, haklarına karşı bir uygulaması ve kadınlar olarak buna itiraz ettiklerini, demokratik haklarını kullandıklarını belirtti.
Aynı zamanda oluşturulan iddianamede eyleminin HDP ve meclisinin yapıldığına da vurguya itiraz ederek, kayyuma karşı elbetteki HDP karşı çıktı ve çıkar bu demokratik hakkıdır ancak eylemin Kadınlar Birlikte Güçlü tarafından yapıldığını vurguladı.
kadınlar yaptıkları savunmalarda, bağımsız feministler,  bağımsız kadın örgütleri, HDP’li kadınlar ve bir çok kurumunun bir parçası olduğunu Kadınlar Birlikte Güçlü tarafından çağrı yapılan eylemde amacın kayyuma, seçmen iradesinin gasbına, kadın haklarına saldırılara dair söz söylemek olduğu dile getirildi.
“Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun” slogannıı atmak suç mudur?
Kadınlar aynı zamanda iddianamede HDP’nin yapıldığını söylemek, ‘HDP dışında kimse Kayyuma karşı değil’ algısını oluşturmaktır” diyerek buna buna itiraz ettiklerini kayyımlar kadınların eşit mücadele, haklarına, kazanımlarına, kadın sığınma ve merkezlerine zarar verdiği için buna itiraz etmek, kadınlar olarak sözlerini söylemek, demokratik hakkını kullanmak isterlerken polis şiddetiyle karşılaştıklarını savunmalarında dile getirdi.
Kadın avukatlar müdafilerini savunurken, “7 satırlık iddianame ile, kadınların eylemi gerçekleştirilemeden, kadınların dağılın uyarısı yapılmamasına rağmen dağılmalarına dahi  müsaade bile etmeden,  yani iddia edilen  “Suç” oluşmadan kadınlar bugün yargılanmak istenmektedir” diyerek, herkes hakkında beraat talep etti.
Kadın avukatlar, kadınların attıkları, “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun”, “Jin Jiyan Azâdi”, “Kayyuma hayır” ve benzeri sloganlar suç mudur? diye sorarak, basın açıklaması için izin alınmasına gerek bir durumun ortada olmadığını dile getirerek, buna  AHİM kararı örnek gösterdi. Avukatlar bu davanın tüm sanıkların berrati ile bugün burada bitmesi gerektiğini vurguladı.
Gazetemiz muhabiri Öztaş: Kayyuma karşı yapılan eylemin takibi için oradaydım
Özgür Gelecek Gazetesi muhabir Taylan Öztaş da 24 Ağustos tarihinde Kadınlar kayyum eylemi takip etmek istediği sırada gözaltına alınmış ve hakkında iddianame hazırlanarak, bugün kadınlarla birlikte mahkemeye çıktı.
Muhabirimiz Öztaş   kadınların kayyuma karşı eylemini takip etmek için o gün orada olduğunu, kadınların demokratik hakkını kullanmak için gösterilen alana giderken polisin kadınların gösterilen alanda etrafını sardığını ve gazetecilerin de çekim yapmak isterken engellendiğini ve kendisinin fotoğraf makinesi ile olanı biteni kaydetmek isterken gözaltına alındığını dile getirdi.
“Kayyumlara hayır demeye devam edeceğiz”

 Kadınların dayanışma göstererek katılım sağladığı dava daha büyük bir salonda gerçekleştirilmek üzere 18 Mart 2020 saat 10’a ertelendi.

Duruşma sonrası açıklama yapan kadınlar şöyle konuştu:

“Kadınlar Birlikte Güçlü olarak ‘kayyuma hayır’ demek, kayyumun kadın kazanımlarına, haklarına nasıl bir saldırı olduğunu anlatmak üzere; eş başkanlık sistemine hedef göstermenin kadınların eşit temsiliyetine zarar verdiğini, her gün kadınların öldürüldüğü bir ülkede kadınların şiddete uğradıklarında başvurdukları merkezleri kapatan kayyumların nasıl bir erkek egemen sistemin sonucu olduğunu anlatmak üzere basın açıklaması yapmak istemiştik. Ama henüz açıklamamızı yapamadan polis şiddeti ile karşı karşıya kaldık.

Açıklamanın devamında, “Darp edilerek gözaltına alındık. Herhangi bir uyarı yapılmadan oldu bu. Sonrada bunun üzerinden bize bir dava açıldı: ‘İhtara rağmen dağılmadığımız, toplantı gösteri yürüyüş kanununa muhalefet ettiğimiz’ iddiasıyla… İfadelerimizi verdik, beraatimizi istedik. Erkek adalet bu celsede derhal bize beraat vermeyi uygun görmedi ve 18 Mart’a duruşmamızı erteledi. 18 Mart’ta da çok güçlü bir şekilde burada olacağız.”

Daha sonrasında kadınlar polis saldırısına uğradıkları için Beşiktaş’ta okumalarına izin verilmeyen basın açıklamalarını burada okudular. Kayyumun kadınların kazanımlarını nasıl hedef aldığı madde madde açıklanırken metnin okunmasının ardından kadınlar “Kayyumlara hayır demeye devam edeceğiz” dediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu