Güncel

Kayyumun ilk icraatı Kürtçeyi kaldırmak oldu

Batman Belediyesi’ne gasp edilerek atanan kayyum, ilk iş olarak belediyenin internet sitesinden Kürtçe’yi kaldırdı

Geçen hafta kayyum atanarak gasp edilen sekiz HDP’li belediyeden biri olan Batman’da ilk icraat belediyenin internet sitesinden Kürtçe hizmetin kaldırılması oldu.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde atanan kayyımların belediye hizmetlerinden Kürtçeyi kaldırması uygulaması yeni dönemde de devam etti. Batman Belediyesi’nin internet sitesinde Kürtçe seçeneğinin kaldırıldığı görüldü.

Belediyenin Kürtçe ve Türkçe hizmet veren web adresinde iki dilli seçenek sonlandırıldı. Sitede yer alan “Kurdî” dil seçeneği ortadan kaldırılarak yerine “Beyaz Masa” butonu eklendi. Kürtçe yazılar ve butonlar da kaldırıldı.

Çürük binaların inşaatına devam

Öte yandan haklarında yıkım kararı alınan ve yarım kalan kaçak yapılarda yeniden çalışma başlatıldı. Görevden alınan Batman Belediye Eşbaşkanı Mehmet Demir, sosyal medya hesabından kaçak yapılara ilişkin açıklama yaparak duruma tepki gösterdi:

“Gözaltına alınmamızla beraber demirsiz, çimentosuz, kolonsuz, yarın birer mezara dönüşecek çürük ruhsatsız binalara astığımız pankartları indirip hemen inşaat faaliyetlerine başlanması, Batman kayyımının yaratacağı tahribatın boyutunu göstermektedir. İzin vermediğimiz kaçak yapıların bizler görevden alındıktan hemen sonra Batman kayyımı tarafından tekrar inşaatların başlanmasının altındaki hesapların ne olduğunu değerli Batman halkının düşüncesine bırakıyorum. Bir gece de kayyım müteahhit neyin karşılığında anlaştılar?”

40 belediye gasp edildi

HDP’li Batman, Ergani, Eğil, Lice, Silvan, Güroymak, Iğdır’ın Halfeli ve Siirt’in Gökçedağ belediyelerine 23 Mart’ta kayyım atandı. Son atamalarla birlikte HDP yönetiminden gasp edilen belediye sayısı 40 oldu.
HDP, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Şu ana kadar üçü büyükşehir, bir il, 32 ilçe ve dört belde belediyesine kayyum atandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu