Kültür&Sanat

Kazım Öz’ün Çinara Sipî belgeseli erişime açıldı

Yönetmen Kazım Öz, dördüncü belgesel çalışması olan Çinara Sipî’yi sokağa çıkma kısıtlaması boyunca Vimeo üzerinden erişime açtı

Yönetmen Kazım Öz, 9 Mayıs Cumartesi ve 10 Mayıs Pazar günleri sürecek sokağa çıkma kısıtlaması boyunca dördüncü belgesel çalışması olan Çinara Sipî’yi (Beyaz Çınar) ücretsiz erişime açtı.

Kazım Öz, belgesele erişim için yol gösterici adımları Instagram hesabından paylaştı.

Çinara Sipî, https://vimeo.com/r/2GMn/N1B4RnFuN0 adresi üzerinden “corona” şifresi ile izlenebilir.

Belgesel hakkında:

Dersim´in Hozat ilçesinin bir dağ köyünde yaşayan Zeynel Dede (Zeynel Kahraman) 100 yaşına merdiven dayamış, on parmağında on marifet yaşlı bir Kürt ustadır. Ustalığı sadece bir alanla sınırlı olmayan Zeynel Dede müzik, enstrüman, söz, taş, ahşap, hayvancılık ve arıcılık alanlarında ismini miras olarak bırakmıştır. Onlarca popüler şarkının bestecisidir; genç kızlar için yaptığı özel çeyiz sandıkları hâlâ konuşulmakta ve korunmaktadır. Ahşap atölyesinde yaptığı bağlama, keman, cura gibi müzik aletlerini aynı zamanda çalmaktadır. Dersim´in birçok köyünde zamanında yaptığı taş evler vardır. Beyaz Çınar, Dede´den kalan “yeni ustaları” keşfederken, ezgilere, taşlara takılıyor, aile içindeki ilişkilere, acılara, sevinçlere tanıklık ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu