Emek

Kazım Süren Deri’de sendika düşmanlığı sürüyor!

Kartal: Tuzla Deri Sanayi bölgesinde Deri-İş Sendikasına üye oldukları için “daralmaya gidiyorum” bahanesiyle işten çıkarılan işçiler mücadelelerine devam ediyor.

Kazım Süren Deri Fabrikası önünde yaklaşık 3 haftadır direnen işçileri ziyaret ederek direniş üzerine sohbet ettik.

Direnişçi işçilerden Şahin Aslan, bakanlıktan yetki kâğıtlarının fabrikaya geldiğini ancak patronun kabul etmediği, önümüzdeki salı günü her şeyin netleşeceğini belirtti ve bekleyişlerini sürdürdüklerini, yetki tanındığında içerideki arkadaşları için önemli bir adım olacağını vurguladı.

Diğer direnişçi arkadaşının hasta olduğu için gelemediğini, bu nedenle direnişe bugün yalnız devam ettiğini söyleyen Aslan, patronun yetkiye itiraz etmesi durumunda mahkemelik olacağını, öylesi bir durumda 4-5 arkadaşın daha işten çıkaracağını, işten çıkaracağı arkadaşların sendikal faaliyet anlamında kararlı duruşlarından kaynaklı patronun korktuğunu söyledi. Patronun daha önce de yetki geldiği halde kabul etmediğini yetkinin düşmesi bekleyerek sendika düşmanlığını bir kez daha gösterdiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde polisin gelip ”siz niye burada bekliyorsunuz, niye direniyorsunuz?” şeklinde “çıkıştıklarını” belirten Aslan, bunun patronun kendilerinden rahatsız olduğu anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

ISMACO’da direnişe devam!

Yine Kazım Süren Deri’deki gibi sendikalı oldukları için işten çıkarılan Ermenegildo Zegna’ya bağlı Ismaco işçileri de serbest Bölge’deki fabrika önünde direnişlerini sürdürüyor.

Ayladır fabrika önünde Ismaco’ya sendika girecek” diyerek kararlı duruşlarından bir şey kaybetmeyen işçiler, bizlere direnişin nasıl gittiğine dair bilgi verdi.direnişe devam

İşçiler, geçtiğimiz günlerde sendika ile fabrika yönetimi arasında bir görüşme yapıldığını, patronun “ben fabrikaya karşı değilim, size fabrikaya karşı olmadığı göstereceğim” şeklinde “iddialarda” bulunduğunu ancak bu görüşmeden sonra içeride işçilere baskı uygulamaya devam ettiğini belirtti. İşçilerden sendikayı istemediklerine dair kâğıt imzalattıkları vurgulayan işçiler patronun korkularının her gün biraz daha büyüdüğünü, önümüzdeki günlerde yurtdışından da gelecek bazı sendikalarla görüşmelerin yapılacağını anlattı.

İşçiler direnişlerine devam edeceklerinin bir kez daha altını çizerek, patronun korkularını büyüteceklerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu