Manşet

KCK basın davası sürüyor!

H. Merkezi: 8. duruşması 4 Şubat günü görülmeye başlanan KCK basın davası, Silivri’deki 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. 32’si tutuklu 44 gazetecinin yargılandığı davada, son olarak tutuksuz sanıklardan İsmail Kayhan ile tutuklu sanıklardan Fırat Dağıtım Eski çalışanı Mirza Bulut‘un 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davalarının birleştirilmesi ile sanık sayısı 46’ya yükseldi.

Sanık avukatlarının değişen yasa ile birlikte anadilde savunma için tercüman talebinde bulunduğu davada; avukatlar söz alarak iddianamenin uzunluğunu ve günlerce okunan iddianamenin savunma hakkına zarar verdiğini savundular.

800 sayfalık ifadenin belirli bölümleri okunurken, iddianamede; muhabirlerin haber takip ve diğer gazetecilik faaliyetleri çerçevesinde yaptıkları telefon görülmelerinin “örgütsel faaliyet” olarak nitelendirilmesi dikkat çekti.

Mahkeme heyeti başkanı Ali Alçık’ın tercüman talebini savcının mütaalasının ardından değerlendireceklerini belirttiği mahkemede; talep dosyaların birleştirilmesi ve dosyası birleştirilen sanıkların iddianamesinin okunmaması gerekçesi ile Kürtçe savunma yapma hakkı reddedildi.

BDP’li milletvekillerinin, birçok demokratik kurumun ve basın temsilcilerinin de takip ettiği mahkeme ile ilgili olarak “basın ve ifade özgürlüğünün” devlet tarafından gasp edilmesi olarak yorumları yapılıyor.

Sanık avukatlarından Ramazan Demir‘in; “Esas iddianame okunduğu için anadilinde savunma talebi kabul edilebilirdi ancak mahkeme tavrını belli etti. Ancak yarınki duruşmada avukatlar olarak tahliye taleplerimizin yanı sıra anadilinde savunma talebimizi de yineleyeceğiz” şeklinde konuştuğu KCK basın davası, Silivri 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye yarın da (8 Şubat Cuma) devam edecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu