Manşet

(Galeri)Kesk’ ten “Grevdeyiz” yürüyüşü

İstanbul: Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “Güvenceli iş, güvenli gelecek” şiarıyla başlattığı grev nedeniyle bugün saat 14:00′ de Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na kitlesel yürüyüş düzenledi.

İstanbul Taksim Meydanı’nda polisin halka yönelik saldırısı nedeniyle grev kararını iki gün olarak açıklayan KESK, bugün ve yarın grevde. KESK üyelerinin grev kapsamında yaptığı yürüyüşe Partizan, Belediye İş, DİSK, ESP, SKM, SGD, BDP, BDSP, TKP, SYKP, DHF, Mücadele Birliği, destek verdi.

Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen kitle, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” “Güvenceli iş, insanca yaşam”, “Güvenceli istihdam, ücret güvencesi istiyoruz”, pankartı ve “Çapulcu öğretmenler yürüyor”, “Marjinal öğretmenler yürüyor”, “Çapulcular grevde” dövizler ve tutuklu olan KESK’lilerin fotoğrafları taşındı.

ÇDD’li avukatlardan eyleme “siyah “destek

KESK üyleri, Taksim dayanışma eylemlerine yönelik polis terörünü kınamak ve polis tarafından öldürülenleri anmak için siyah kıyafetler giydi. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi üyesi avukatlarda adliyelere gitmeyerek, greve destek verdi.

Kitle “Çapulcular burada Tayyip nerede”, “Bu daha başlangıç mücadele yeni başlıyor”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, ” “Geliyor geliyor çapulcular geliyor”, “Hükümet istifa” sloganları ile alana yürüdü.

Son bir haftadır yaşananlar umutları yeniden filizlendiriyor

Taksim Meydanı’na gelen binlerce emekçi burada türküler eşliğinde halay çekti. Ardından KESK İstanbul Şubeler Platformu adına Hüseyin Tosun açıklama yaptı. Tosun şunları söyledi;”Türkiye’ de bir hafadır yaşananlar çok uzun süredir gecenin karanlığının hakim olduğu bir ülkede eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye hasret bırakılan tüm kesimlerin umutlarını yaniden filizlendiriyor” dedi.

“Ülkenin huzurunu bozan bir grup çapulcudan ibarettir”

Türkiye’yi emperyalist politikaların bölgedeki taşeronu haline getirenlere göre yani Osmanlıcılık hevesiyle soyunduklaru küresel güç olmalarına engellemek isteyen marjinaller “3 yada 5 ağacın sökülmesine “karşı bir bardak suda fırtına koparmak istemektedir. Ne yiyip ne içeceğimize, nerede ne giyeceğimize, kaç çocuk yapacağımza, hangi durumlarda kürtaj yaptırabiliceğine, çocukları kaç yaşında okula başlatacağından, hangi dersleri tercih edceğine kadar kendinde halkın tüm yaşam alanlarına müdahale etme hakkını gören, kendi çizdiği makul vatandaş kalıplarına uymayanlara hakarette, küfürde sınır tanımayanlara göre tüm baskılara, devlet terörüne rağmen alanlara çıkmaya devam edenler ülkenin huzurunu bozmaya çalışan bir avuç çapulcudan ibarettir”.

Başbakan’ın yapması gereken tek şey

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması gereken tek şey, günlerdir polis şiddetiyle engelleyemediği bu hslk iradesi önünde boyun eğmek ve bunn gerekllerini yerine getirmek.Ardından da AKP Hükümeti tarafından 15 Mayıs’ta Meclis’e sevk edilen 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na değinen Tosun, yasanın kamuda kariyer ve liyakat ilkelerini tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirti. AKP’nin devletleşme önündeki son engelleride ortadan kaldırılmak istendiğini ifade eden Tosun, “yandaş- tüccar- CEO takımının açıktan atamayla müdür, genel müdür, müsteşar makamlarına taşındığı bir kamu yapılanması yaratarak doğrudan kamu emekçilerinin iş güvencesini hedef alınmaktadır” diye konuştu.

Kitle açıklamanın ardından halaylar, türküler ve sloganlarla eylemi sonlandırdı.

 

[widgetkit id=154]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu