Emek

KESK’e yönelik Gözaltılar Dersim’de Protesto Edildi

Dersim: 25 Haziran günü Türkiye genelinde “şafak operasyonu” ile 71 KESK yönetici ve üyesi gözaltına alındı. Yapılan operasyonun Ankara Cumhuriyet Başsavcısı talimatıyla gerçekleştiği belirtilmektedir.

Gözaltına alınanlar arasında KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve çok sayıda MYK üyesi bulunuyor.

Dersim’de Eğitim-Sen Şube Başkanı Hasan Ölgün’ün evi kapıları kırılarak basıldı.

Evde yapılan aramada bilgisayar kasasına, şube yürütme kuruluna ait bazı evraklara ve çalışma dosyasına el konuldu. Hasan Ölgün’de gözaltına alınarak Ankara’ya götürüldü.

Dersim’de de KESK’e yapılan operasyonları protesto etmek amacıyla Dersim KESK Şubeler Platformu, Sanat Sokağı’nda saat 17.30’da toplanarak Okullar Caddesinde bir yürüyüş düzenledi. Cadde trafiğe kapatılarak yarım saatlik bir oturma eylemi gerçekleştirildi. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasında, operasyonun yapıldığı sürece dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi;

AKP, sendikal hak ve özgürlükler, barış ve demokrasi mücadelesi veren herkesi gözaltına almaya, tutuklamaya adeta karar vermiş durumda. Son dönemde örneklerini sıkça görmeye başladığımız bu tür göz altıların, demokratikleşme söylemlerinin arttığı, yeni anayasa tartışmalarının yapıldığı “yargı paketleri”‘nin hazırlandığı bir dönemde gerçekleşmiş olması dikkat çekicidir. İnsanca bir yaşam ve demokratik bir ülke isteyen herkes hedef tahtasındadır.”

HDK adına yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

” Demokratik talepleri dile getiren, hak ve özgürlük arayışı içerisinde olan ilerici insanlar baskı ve tutuklamalara maruz kalıyor. Son olarak HDK yürütme kurulu üyesi İbrahim ÇİÇEK, Ziya Ulusoy ve Ali Hıdır POLAT gözaltına alınmıştır. Bu ve benzer saldırılar halklarımızın birleşik mücadelesini engelleyemez

Eylem alkış ve zılgıtlarla son buldu. Eyleme ararında partizanında olduğu çok sayıda devrimci, ilerici kurumda destek verdi.(Dersim Partizan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu