GüncelManşet

KESK’li direnişçiler “Gelin, direnişleri büyütelim!”

İstanbul: KHK ile işlerinden ihraç edildikten sonra Türkiye’nin birçok yerinde direnişe  geçen kamu emekçilerinin İstanbul Kadıköy, Bakırköy ve Kartal’daki direnişleri 46. haftasını geride bıraktı. Direnişle geride bıraktıkları 46 hafta boyunca tüm zorlu şartlarda  alanlarda direnişlerin meşruluğunu ve iktidarın emekçilere karşı uyguladığı saldırgan politikalarını teşhir ederken aynı zamanda OHAL koşullarında bile hak gasplarına karşı direnmenin haklılığını vurgulayarak direnişlerine devam edeceklerini belirttiler.

Kadıköy Altıyol’da, dün (6 Ocak) “Nuriye Semih yaşayacak”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” sloganlarıyla bir araya gelen KESK’li emekçiler §İşimize ve onurumuza sahip çıkıyor, geleceğimiz için direniyoruz” diyerek direnişe destek çağrısı yaptı. Eyleme DİSK’e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden işten çıkarılan ve 25 gündür direnen Ayfer Dişkaya destek verdi.

Daha sonra KESK’li emekçiler adına KHK’lar ile ihraç edilen öğretmen Sema Uçar’ın yaptığı açıklamada “KESK olarak OHAL kaldırılıp  KHK’lar iptal edilinceye, haksız hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine geri dönünceye, tüm çalışanlara güvenceli iş, insanca yaşam talebimiz yaşam buluncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Tüm baskılara rağmen bu karanlığı yırtacak ve mutlaka işimize geri döneceğiz’ dedi. Daha sonra sözü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden işten çıkarılan Ayfer Dişkaya aldı.

 

“Herkesin desteğini bekliyoruz”

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde süren direnişinden buraya selam getirdiğini ve yaklaşık bir aydır işinden edildiğini belirten Dişkaya; “25 gündür sendikamla birlikte direnişteyiz. Herkesin desteğini bekliyoruz. Direne direne kazanacağız” diyerek sözleri sonlandırdı. Ardından Dev Turizm-İş Marmara Şube Bölge Temsilcisi söz aldı.

 

“Hangi baskıcı politikaların yaşandığı dönem gelip geçmedi ki”

Turizm işçileri olarak kamu emekçilerinin direnişini örnek aldıklarını ve bundan bir ay önce işten çıkarılan Ayfer Dişkaya ile sokakları, işyerlerini terk etmemek gerektiğini düşünerek bir direnişe başladıkları ifade eden temsilci; “Bugün neredeyse OHAL ve KHK  çıkarmadan kendi varlığını sürdüremeyecek hale gelen siyasi iktidar yaşadığı siyasi çözümsüzlükleri kendi politikalarında aramalı” dedi.

15 yıldır işçilere, emekçilere, kadınlara, gençlere düşmanca politikalar hayata geçirdiler. Şimdi bugün geldiğimiz koşullarda hayatlarımız OHAL ve KHK cenderesine sokulmuş durumda. Onlarca gazeteci, avukat, meslek sahibi insanlar mesleklerini dahi yerine getiremez hale geldiler. Ancak biz biliyoruz, bu günler geçecek. Hangi baskıcı  politikaların yaşandığı dönem gelip geçmedi ki… 12 Eylül’ler gelip geçti, bugünler de gelip geçecek! 15 Temmuz’u bahane edip kendi darbesini yaşatanlar bilsinler ki, bugünlerin de sonu gelecek” diyen temsilci sözleriniYaşasın sınıf dayanışması sloganıyla sonlandırdı. Son olarak sözü işinden ihraç edilen öğretmen Mehmet Sarı aldı.

 

“Zalim iktidarlar ancak mücadeleyle gider”

“Tarih zalimleri yazdığı kadar direnenleri de yazar ve her zaman son sözü direnenler söyler” diyen ve hiçbir dönemde zalimlerin kendi istekleriyle gitmediklerini belirten Sarı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Zalimler, emekçilerin, ezilenlerin mücadelesi sonucunda tarihin çöplüğündeki yerlerini almışlardır. Bugün de şu anki zalim iktidar ancak mücadeleyle gider. Ancak mücadele edilerek korku imparatorluğunun sonu gelebilir. Bu yüzden bu karanlık dönemde sokağa çıkanlara, hakları için direnenlere selam olsun. Nuriye ve Semih’e selam olsun. Ankara Yüksel’e selam olsun. Ülkemizde haklı talepleri için ortaya çıkan tüm direnenlere selam olsun!

 

“En büyük korkuları yeni TEKEL’lerin, Gezi’lerin ortaya çıkması”

“Gelin hep beraber bu karanlığı yırtalım! Hep beraber bu zulüm iktidarı, bu korku imparatorluğu parçalayalım. İnanın onlar bizden daha çok korkuyorlar. Birleşmemizden korkuyorlar. Alanlara çıkmamızdan korkuyorlar. Gelin bu korkularını büyütelim” diyerek sözlerini devam ettiren Sarı; “Onların en büyük korkusu yeni TEKEL’lerin, yeni Gezi’lerin ortaya çıkması. Eğer bu zulüm devam ederse yeni TEKEL’lerin, yeni Gezi’lerin ortaya çıkması normaldir. Bunun çıkmaması anormaldir. Teslim olmamız anormaldir. Gelin direnişleri büyütelim. Kim sokağa çıkıyorsa, kim hakları için direniyorsa, onların yanında yer alalım” dedi. 

Bizler en zor şartlarda bile umudu büyütenlerin soyundan geliyoruz. Asla boyun eğmeyenlerin soyundan geliyoruz. Acıyı bal eyleyenlerin soyundan geliyoruz. Onlara inat başımız dik, coşkumuz yüksek olacak” diyen Sarı, 14 Ocak Pazar günü Bakırköy Meydanı’nda KESK tarafından yapılacak “OHAL Değil Demokrasi” mitingine çağrı yaptı.

Etkinlik daha sonra oturma eylemi ve halaylarla devam etti.

 

{gallery}keskli direnisciler direniste{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu