GüncelKadın

KESK’li kadınlar istismar faili Burak Ercan’ın ‘atandığı’ okulun önünde eylem yaptı

Orhangazi Ortaokulu önünde eylem yapan kadınlar, Şırnak’ta 30 öğrenciyi istismara maruz bırakan ve oradan İstanbul'a atanan Burak Ercan'ın görevden alınmasını istedi

KESK İstanbul Kadın Meclisi, Şırnak’ta 30’u aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunan Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Burak Ercan’ın ‘güvenlik’ gerekçesiyle atandığı Sultangazi İlçesi Orhangazi Ortaokulu önünde eylem yaptı.

“İstismarcıyı koruma, çocuklarımızdan uzak tut” pankartı açan KESK’li kadınlar, “Çocuğu koru istismarcıyı değil”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganı attı. KESK’li kadınlar, Burak Ercan’ın, bir an önce görevden alınması gerektiğini belirterek, “Dava sonuçlanıncaya kadar herhangi bir okulda görev verilmemelidir” dedi.

30 öğrenciyi cinsel istismara maruz bırakan öğretmen İstanbul’a atandı!

“İstismar vakaları son 10 yılda 3 kat arttı”

KESK Kadın Meclisi adına basın açıklamasını Eğitim-Sen 4 No’lu Şube üyesi Şenay Garip okudu. Garip, Türkiye’deki veriler çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının son on yılda 3 kat arttığını ve bu artışlar tesadüf olmadığına dikkat çekti. Okullarda erkek öğretmenlerin uyguladığı cinsel istismar durumlarında okulun çok hızlı bir şekilde savcılığa bildirimde bulunmak zorunda olduğunu ve öğretmenin soruşturma süresince açığa alınması gerektiğini vurgulayan Garip, “Çocuğun beyanı esas alınarak gerek adli, gerekse idari soruşturmalar çocuğun yüksek yararını gözeterek yapılmalı ve sucu işleyen öğretmen tutuklanmalı ve bir daha hiçbir eğitim kurumunda çalışmasına izin verilmemelidir. Ancak süreç çocuğun yüksek yararını gözeten bir yerden değil tam da cinsel istismarı uygulayan suçlu olan öğretmeni koruyan kollayan bir yerden işlemeye başlıyor” dedi.

“30’u aşkın öğrenciye istismarda bulundu”

Şırnak Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Burak E.’nin 30’u aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunduğunu hatırlatan Garip, bu dönem herhangi bir tedbir alınmadığını 13 gün boyunca söz konusu öğretmenin okula gelip mağdurlar ile aynı ortamda bulunduğuna dikkat çekti. Olayın kamuoyuna yansımasıyla söz konusu öğretmenin kaymakamlık tarafından açığa alındığını söyleyen Garip, “20 Mayıs günü Bakanlık Müfettişleri okula ulaşarak resmi tahkikatı başlıyor. Süreç boyunca Savcılıkta 18 adet şikâyet dilekçesi oluşuyor. Pek çok öğrenci ise sadece sözlü ifade vereceğini savcılığa gidemeyeceğini rehberlik servisi ve idareye bildiriyor ancak Bakanlık Müfettişlerinde 40’ın üstünde tacize uğradığını beyan eden ifade oluşuyor. Olay açığa çıkmadan önce bazı öğrencilerin başka bir öğretmenlerine konuyu anlattıkları, bu öğretmenin ise konuyu kapatmak için öğrenciler üzerinde baskı oluşturduğu iddia ediliyor. Bu iddialarla ilgili yazışmalarda gösterilmesine rağmen bu öğretmenle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmıyor” diye konuştu.

İstismarcı hala öğretmenliğe devam etmekte

Savcılığın, dosya üzerinde gizlilik kararı aldığına dikkat çeken Garip, “Basına yansıyan bilgilere göre teftiş kurulu ihraç talebini vermiş fakat bürokratik kanallarla hafifletilmiş ve kademe durdurma cezasına dönüştürülüyor. Sonrasında önce Şanlıurfa’ya görevlendirilmiştir. Şanlıurfa’da haberin duyulması ile kampanya düzenleniyor ve bu kişinin o ile gönderilmesi engelleniyor. Bu konu da basına yansımıştır. Bunun üzerine İstanbul iline görevlendiriliyor ve maalesef 1 yıldır gizlilik kararı olması sebebiyle ulaşamadığımız okul bilgisine bir velinin sendikamıza ulaşarak kişinin okullarında olduğunu ve çocuklarla ilgili kaygılarını ifade etmesi üzerine, onca yaşananlara rağmen önünde olduğumuz Orhangazi Ortaokulunda ‘öğretmenliğe’ devam etmekte olduğunu öğrendik” ifadelerini kullandı.

“Cinsel istismarın affı olmaz!”

Orhangazi Ortaokulunda Burak E.’nin öğretmenliğe devam ettiğini söyleyen Garip, “Geçtiğimiz hafta ilk duruşma görüldü ve iddianamede basit taciz ifadesi sistematik taciz olarak düzenlenmesi kararıyla ertelendi. Ancak hala görevden alınıp alınmamasına dair değerlendirme sonraki duruşmalara bırakıldı. Çocuklara sistematik taciz suçu ile yargılanan Burak Ercan’ın görevde olmasını, pandemi sebebiyle uzaktan internet ortamında da olsa çocuklarla iletişim halinde olmasını kabul etmiyoruz. Burak E.’yi çocuklarımızdan ve okullarımızdan uzak tutun. Bir an önce görevden alınmalı, dava sonuçlanıncaya kadar herhangi bir okulda görev verilmemelidir” dedi.

Son olarak Garip şunları aktardı: “Bu yaşananlar Milli Eğitim Bakanlığının, cinsel istismar suçlarını işleyen öğretmenleri nasıl korunduğunu açıkça gösteriyor. Cinsel istismarı önlemek mümkündür. En önce cinsel istismarda bulunanlara yönelik af tartışması bir an önce bitmeli ve geri çekilmelidir. Cinsel istismarın affı olmaz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu