Güncel

Kilis’te Afrin’e saldırı hazırlığı

H. Merkezi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gece ansızın gelebiliriz sözleriyle Rojava’ya askeri müdahale tehdidinde bulunmasının ardından Afrin’e en yakın il olan Kilis’te askeri hareketlilik ve sevkiyat yoğunlaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün Elazığ’da yaptığı konuşma sırasında Rojava kantonlarından Afrin’e yönelik bir hafta içerisinde askeri müdahale olabileceği tehdidinde bulunmuştu. Erdoğan, Afrin’e yönelik tehditlerine Tokat AKP 6. Olağan İl Kongresi’ndeki, “Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Önümüzdeki günlerde, Fırat Kalkanı Harekatı ile ilk adımını attığımız güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz.” sözleriyle devam etti.

Tayyip Erdoğan’ın bu tehditlerinin ardından Kilis’ten Afrin kantonuna yönelik top atışları başlamış, YPG kaynaklarının açıklamalarında ise bu top atışlarına yönelik misliyle karşılık verildiği belirtilmişti.

 

Sınıra askeri sevkiyat, Kilis’te sağlık personelinin izinleri iptal

Edinilen bilgilere göre Hatay’a önceki akşam saatlerinde 5 tank yüklü TIR konvoyu sevk edildi. Tankların yüklü olduğu TIR’ların, Suriye sınırında Afrin’e en yakın noktalardan Reyhanlı ilçesine sevk edildiği ajanslar tarafından duyuruldu. Ayrıca Kilis’in Suriye sınırına örülen beton blokların bazı bölümlerinin 15-20 metre aralıklarla askeri saldırı amaçlı kaldırıldığı belirtiliyor.

Kilis kent merkezinin askerle doldurulduğu yerel kaynaklar tarafından söylenirken sağlık çalışanlarının, ambulans şoförleri ve polislerin izinlerinin kaldırıldığı, birçok hastanenin acil servis ünitelerinin boşaltıldığı aktarıldı.

 

“Tüm sınır ve şehir içi tank dolu!”

HDP Kilis İl Eş Başkanı Halil Gökdeniz konuya ilişkin yaptığı açıklamada kentte büyük bir savaş hazırlığı yapıldığının görüldüğünü söyledi. Gökdeniz, “Tüm sınır boyu, şehir içinde tank dolu. Hazırlıkların en büyük bölümü sınır hattında yapılmış durumda. Sınırda bulunan tüm karakollar tanklar, uçaksavarlar ve ağır zırhlı araçlarla dolu. Sınırın birkaç yerinde örülen duvarlarda 15-20 mesafede giriş çıkış yapmak için bir çok yerden açmışlar. Sınır hattında olan köylüler bu durumu anlatıyor.” diye konuştu.

Kentteki asker yoğunluğuna da dikkat çeken Gökdeniz; “Tabi biz ne olduğunu bilemiyoruz. Ama her yer asker dolu. Kentte savaş hazırlığı var. Bir mahallede artık özel timler mi, özel harekat mı bilmiyorum. Orada askeri karargah kurulmuş. Orda yatıp kalkıyorlar. Kentte adımınızı attığınızda askerle karşılaşıyorsunuz” diye belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu