Güncel

Kiracıya Kötü Haber!

H.Merkezi: 1 Temmuz tarihi itibari ile yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’ndaki düzenlemeyle birlikte kiracıları kötü günler bekliyor. Sözkonusu madde düzenlemesi ile 10 yılını doldurmuş kiracılar, ev sahipleri tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeksizin kapı dışarı edilebilecek.

Borçlar Kanunu’nun 374. Maddesi’nde yer alan ibareye göre mülk sahibi; 10 yılını doldurmuş kiracısının sözleşmesini herhangi bir sebep göstermeksizin sona erdirebilecek. Bunu ise kiracısına sözleşmesinin bitmesine 3 ay kala noterden gönderdiği ihtarname ile bildirecek. Gönderilen ihtarnamede mülk sahipleri kira sözleşmesini 10 yıl nedeniyle uzatmadığını belirterek rahatlıkla tahliye isteyebilecek.

Konu ile ilgili olarak konuşan Kiracılar Derneği (KİRADER) Genel Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, yasaya en başından beri muhalefet ettiklerini belirterek yasa ile birlikte kira fiyatlarında da fahiş derecede artışların yaşanacağını belirtiyor.

Türkiye’de nüfusun yüzde 65’i kiracı konumunda. Bu yüzde 65’lik dilimin yüzde 25’inin ise 10 yıl ve üstü kiracı konumunda olduğu belirtiliyor. Bu da 2 milyondan fazla konut ve işyerinin 10 yıl ve üstü kirada olduğu anlamına geliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu