Güncel

“Kirli ve adaletsiz düzen birçok insan gibi oğlumu da isyan ettirmiştir”

İstanbul: Galatasaray Lisesi önünde saat 12.00’de bir araya gelen Cumartesi Anneleri 385. Haftada 2004 tarihinde gözaltında kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın akıbetini sordular.

Failler belli kayıplar nerede?” pankartının arkasında oturma eylemi yapan kayıp yakınları “385 haftadır Galatasaray’dan gözaltında kaybedilenlerin akıbetlerini ve faillerinin yargılanması talebimizi ısrarla sürdürüyoruz” dedi.

Bu hafta gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın eşi Sultan Taşkaya ve Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız söz alarak kayıpların bulunmasını talep ettiler.

Konuşmaların ardından Ağustos 2004 tarihinde gözaltında kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın annesi Kadriye Ceylan hazırladığı 5sayfalık yazıyı okudu.  “Oğlumun kaybedilişini bir sebebe, bir nedene bağlamak isteyenlere şunu söylemek istiyorum. Kabdilen kişinin kendisine bağladıkları bu sebeplerin hiç birisi, bir insanı kaybetmeye haklı bir neden olarak gösterilemez. Ülkede ki erklerin oynadıkları kirli oyunlar ve bu erklerin getirdiği kirli ve adaletsiz düzen bir çok insan gibi oğlumu da isyan ettirmiştir.” diyen Kadriye Ceylan oğlu bulmak için birçok kapıyı aşındırdığını gözaltında kaybedildiğine dair güçlü delilerin olduğunu, gözaltı kayıplarının faillerinin belli olduğunun ama bu devletin örtbas ederek benim sürecimde yaşanmadı diyerek anneleri görmezden geldiğini dile getirdi. Konuşmanın ardından basın açıklamasını okuyan Seza Mis Horuz gözaltında kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın hikâyesi anlatarak, katillerin yargılanması için alanlarda olmaya devam edeceklerini belirttiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu