Güncel

Kitap Sınırlamasına Karşı İHD’den Basın Açıklaması

İstanbul: Tekirdağ 1 ve 2 nolu F Tipi Hapishanelerinde başlatılan 10 kitap sınırlamasına karşı, tutsakların yaptıkaları 3 günlük protesto açlık grevi sonlandığı bu günlerde, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu da; 22 Mart günü hapishane müdürleri, hapishane savcılığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve tutsaklar ile yaptıkları görüşmeleri aktararak, uygulamaya dair fikirlerini ve önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

Saat 13.00’da İHD’de gerçekleşen basın toplantısında; İHD’nin tespit ve görüşlerini içen basın metnini İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe okudu. Okunan basın metninde; tutsakların 10 kitap sınırlaması uygulamasına karşı olduklarını belirttiğine değinilerek; Hapishane idaresinin ve savcılığın uygulamayı çeşitli bahanelerle savunduğu belirtildi.

Bu uygulama ve yasakçı anlayışla birlikte; hem okuma-öğrenme hakkının tutsakların ellerinden alınmaya çalışıldığı, hem de savunma hazırlaması için okuması gereken kitapların verilmeyerek ve notlara el konularak savunma ve adil yargılama hakkına dair de bir saldırı olduğu savunulan metinde; bu uygulamanın yasal mevzuatta da bulunmadığının altı çizildi.

 

Maalesef ki İnsan Hakları Savunucuları, 21. yy.’da kitapları savunmak zorunda bırakılmıştır!”

Uygulamanın esas olarak; kitaplardan değil, içindeki bilgiden ve bu bilginin mahpus için taşıdığı önemden kaynaklı olduğunun vurgulandığı metinde, uygulamanın; tecrit uygulamasının bir devamı olduğu ve İnsan Hakları Savunucularının 21. yy.’da hala kitapları savunmak durumunda kalıyor olmasının üzücü olduğu ifade edildi.

Önce koğuşlardan çıkarılarak tecrite mahkum edilen tutsakların, şimdi de kitaplarının ellerinden alınarak tecritin artırıldığı anlatılarak, ortaya çıkacak tüm olumsuz tablodan yetkililerin sorumlu olduğunun altının çizildiği açıklama, kamuoyuna duyarlılık çağrısıyla sonlandırıldı.

Basın açıklamasının ardından ise; açıklamayı yapan Ümit Efe, Sevim Kalman, Av. Gülizar Tuncer ve Av. Fazıl Ahmet Tamer basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu