Güncel

KJA Adana’dan, HDP İstanbul’dan dayanışma çağrısı yaptı

H. Merkezi: T. Kürdistanı’nda sokağa çıkma yasakları ve katliamlar nedeniyle halkın yaşam alanlarını yok eden devletin saldırılarına karşı KJA ve HDP çeşitli bölgelerde dayanışma çağrısında bulundu.

 

KJA’DAN Adana’da dayanışma kampanyası 

Adana’da Sur, Cizre, Nusaybin ve Silvan halkı halkıyla dayanışmak amacıyla KJA tarafından dayanışma kampanyası başlatıldı. Son dönemlerde devlet tarafından yaşanan katliamlara yönelik yardım çağrısı yapan KJA, HDP il binasında basın açıklaması gerçekleştirildi.

KJA adına Sever Uzun yaptığı açıklamada “Cizre’de devlet şiddeti, abluka ve yasaklar sonlandırıldıktan sonra korkunç bir tablo ile karşı karşıyayız” dedi. Yapılan açıklamada “Cizre’de devlet şiddeti, abluka ve sokağa çıkma yasakları bitti denilerek bu durum sonucunda ağır insan hakları ihlalleri ortaya çıktığı ifade edilirken devletin insanlara yaşam hakkı tanımadığı” dile getirildi.

Server konuşmasının devamında “Dün Cizre’de öldük, bugün de Nusaybin’de ölüyoruz” diyerek ölümlerin devam ettiğini, yasaklarla sağlık, beslenme, barınma ve eğitim haklarının ihlal edildiğini vurgulandı. “Türkiye’nin birçok kentinde başlatılan kampanyalar ile Cizre’nin yaralarını, yani kendi yaralarımızı saracağımızı ilan ediyoruz” denilen açıklama “Bizler korkmuyoruz, onların gücü bizi korkutmaya yetmeyecek. Faşist diktatörlüklerin karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Cizre’nin sesine ses olacağız; onları çığlıklarımızla sağır edecek gücümüzle yok edeceğiz” şeklinde sonlandırıldı. 

 

İstanbul HDP “Cizre’de bir ‘KARDEŞ AİLE’niz olsun”

Cizre’de bir ‘KARDEŞ AİLE’niz olsun” şiarıyla yazılı bir açıklama yapan HDP İstanbul Örgütü Cizre halkıyla dayanışma için HDP Genel Merkezi tarafından başlatılan ‘Kardeş Aile Kampanyası’ kampanyasına destek çağrısı yaptı. HDP İstanbul “İstiyoruz ki, yıkıma uğrayan Cizreli ailelere doğrudan el uzatan ‘Gönüllü Aile’ler olsun. Cizre’den bir aile ile ‘‘Kardeş Aile’’ olmak isteyen ‘Gönüllü Aile’lerden biri de siz olabilirsiniz. Her ‘Gönüllü Aile’, kendi bütçesine ve maddi durumuna uygun bir ölçüde ‘Kardeş Aile’ ile ev kirasını veya mutfak masraflarını ya da çocukların okul masraflarını ve benzeri giderlerini karşılamak üzere dayanışma yapacak” dedi.

İlçe örgütlerine çağrı yapan HDP İstanbul, bu örgütlerin rollerinin yalnızca ailelerin birbirleri ile bağ kurmalarını sağlamak olacağını vurgulayarak kesinlikle nakit bağış alınmayacağını söyledi ve gönüllülerin il ve ilçe örgütleri ile temas kurmaları gerektiğini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu