Manşet

KKE (M-L)’den Taksim’e dayanışma mesajı

H. Merkezi: Taksim’le başlayıp ülkenin her yanına yayılan direnişlere bir destek de Yunanistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist) (KKE/ML)’den geldi.

KKE/ML tarafından yapaılan açıklamayı güncelliğinden kaynaklı olduğu gibi yayınlıyoruz:

 

MİLİTAN TÜRKİYE HALKIYLA DAYANIŞMAYA!

TÜRK DEVLETİNİ KİTLESEL LANETLEMEYE!

Başta İstanbul olmak üzere ülkenin pek çok şehrinde, hükümet karşıtı gösteriler ve Türk devleti tarafından zorla bastırma çabası iki gündür devam ediyor. Çoğu ciddi olmak üzere yüzlerce yaralı ve gözaltı var. Dahası ölüm bilgileri gelmekte.

İstanbul halkı günlerdir, Gezi Parkı’nın yıkılarak yerine AVM yapılmasına karşı eylem yapmakta. Taksim meydanının militan Türkiye halkı ve solu için ne anlam ifade ettiği unutulmamalı. Cuma akşamı (31/5), polis parkta kamp kuranları zorla parktan uzaklaştırdı. Polisin operasyonunun zorbalığı binleri sokağa dökerek, park protestosunu son yılların en büyük hükümet karşıtı eylemlerine dönüştürdü.

Polisin eylemlere verdiği yanıt çok daha vahşice oldu. TOMA’larla, gaz bombalarıyla, coplarla “düşman halka” yapılan saldırılara karşı, halk geri adım atmayarak, bugüne kadar İstanbul sokaklarında olmaya ve direnişe devam ediyor.

Türk devleti, dünyada ve bölgede rol kapma arayışı yolunda en küçük “farklı sese” dahi tahammül edememekte. Pek çoklarınca dile getirilen sözde Türkiye’nin “küçük ekonomik mucizesi”, halkın sefaletine, mücadelesinin bastırılmasına ve baskı altına alınmasına dayanmakta.

KKE (M-L), Yunanistan halkını, Türkiye halkının mücadelesi ile dayanışmaya ve faşist baskıyı kınamaya çağırıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu