Güncel

Kobanê Davası’nda ilk duruşma 25 Nisan Pazar günü

"Kobanê soruşturması kapsamında hazırlanan 3 bin 530 sayfalık iddianameyi kabul eden Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için 25 Nisan Pazar gününü belirledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Kobanê soruşturması” kapsamında hazırladığı 3 bin 530 sayfalık iddianameyi kabul eden Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma gününü belirledi. Mahkeme heyeti tarafından oluşturulan tensip kararında, aralarında HDP’li siyasetçilerin de bulunduğu 108 kişinin ilk duruşmasının 25 Nisan’da Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüleceği belirtildi. Duruşmanın Pazar gününe verilmesi dikkat çekti.
Mahkeme tarafından oluşturulan tensip kararında iddianamede yer alan iddialar ve suçlamalara yer verilirken, siyasetçilerin kuvvetli suç şüphesi taşıdığı vurgulandı.

Selahattin Demirtaş’ın kaçma şüphesi olduğu ileri sürüldü

Heyet tensip kararında HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yönünden “https://www.hürriyet.com.tr/gündem/hdpli-selahattin-demirtaş-anne-ve-babasını- ziyaret-etti-28690578 isimli internet sayfasında hürriyet.com.tr sitesinde” yayınlanan haberde Nurettin Demirtaş’a ilişkin “üniversite öğrencisiyken hapse girdi, ömrünün yarısını cezaevlerinde geçirdi, demokratik siyasete girmek istedi, partiye girdi, eş genel başkan oldu. Yargı baskısı ile siyaset yapamayacak bir hale getirdiler. Çok ağır cezalar verdiler kendisine. Çok sayıda dava açtılar. Burada bir kez daha yıllarını cezaevlerinde geçirsin istemedik. Şu an Erbil’de yaşıyor…” açıklamalarına atıf yaparak, “Sanığın ağabeyi ile ilgili olarak yapmış olduğu bu açıklamalardan olası cezai soruşturma ve kovuşturmalar ile ilgili söz konusu yargısal faaliyetler sonrasında ceza alma durumunda cezadan kurtulmak maksadıyla kaçma girişiminde bulunacağına dair somut ve makul şüpheler oluşturan beyanlar olduğu değerlendirilmiştir” yorumunda bulundu.
Heyet soruşturmadan çok önce yurtdışına giden Arife Köse, Bayram Yılmaz, Hatice Altınışık, Yurdusev Özsökmenler, Zeynep Karaman ve Demir Çelik’e atıfta bulunarak, “mağdurların ve tanıkların baskılanacağını yurtdışı çıkışı adli kontrolünün yeterli olamayacağını” öne sürerek, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Tutsakların hapishanelerde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılıp katılmayacaklarının sorulmasına, katılmak istedikleri takdirde Ankara’ya getirilmesi için Cezaevi Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına, Ankara’da oturan müştekilere ilişkin duruşma gününün tebliğ edilmesine, müştekilerden Ankara dışında oturanların şikâyet ve delillerinin sorulması için adresleri mahkemelerine ayrı ayrı müzekkere yazılmasına karar verdi.

Meclis konuşmaları istendi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na müzekkere yazılmasını da talep eden heyet,  2014 yılı itibariyle sanıklardan hangilerinin milletvekili oldukları, iddianamede yer alan 6-8 Ekim 2014 olayları ile ilgili Meclis kürsüsünde kimlerin açıklama yaptıklarının ve bu açıklamalarının tam metninin ve Meclis tutanaklarının mahkemeye gönderilmesini talep etti.

Tanıklar için adres

Yine dava dosyasında yer alan tanıkların beyanlarının alınması için de adresleri mahkemelerine müzekkere yazılmasını, sanıklar hakkında derdest olan dava dosyalarının örneklerinin istenmesini, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılarak Selahattin Demirtaş hakkındaki dosyadan iddianame örneğinin istenmesini karar altına aldı.

MYK karar defteri ve toplantı yeri istendi

Sanık olarak yer alan HDP İmralı heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder ismiyle paylaşımların yapıldığı sosyal medya hesaplarının sanığın savunması da nazara alınarak kendisi tarafından kullanılıp kullanılmadığının tespiti için EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na müzekkere yazılmasına, HDP Genel Merkezi’ne müzekkere yazılarak bahsi geçen MKYK toplantısı ile ilgili karar defterinin ve ilgili tutanakların gönderilmesi ile bu toplantının nerede yapıldığının bildirilmesinin istenilmesi de kararlar arasında yer aldı.
Tutsak siyasetçilerin 5 Şubat ve 4 Mart’ta dosya üzerinden 2 Nisan’da ise duruşmalı olarak tutukluluk incelemesi yapılmasına karar verildi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu