Dünya

Kobanê’ye saldırılar protesto edildi

ATİK HM: Suriye Kürdistanı’nın Kobanê bölgesine yönelik IŞİD çeteleri tarafından düzenlenen saldırıları kınamak ve Kobanê direnişiyle dayanışmak amacıyla Almanya’nın Köln kentinde bir miting gerçekleştirildi. Mitingi Demokratik Güç Birliği bileşenleri ve ilerici kurumlar destekledi.

Almanya’nın Nürnberg kentinde de, Außesplatz’da yapılan mitinge 300 dolayında kişi katıldı. Bir saat süren mitingde Kobanê direnişinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu yapıldı.

Nürnberg Kürt Toplum Merkezi adına bir konuşma yapan Senem Kartal, Kobanê halkının yalnız olmadığını söyledi. Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) adına konuşan Doğuş Düzgünoğlu ise Kürt öğrencilerin ilan edilen seferberlikte tüm gücüyle Kobanê halkının yanında olduğunu belirtti.  

Nürnberg Belediye Meclis üyesi Marion Padua, Kürt halkının yaklaşık üç yıldır bu çetelere karşı ölüm kalım mücadelesini yürüttüğünü ifade ederek, çetelere verilen uluslar arası desteğin derhal son bulması gerektiğini söyledi. Heyva Sor adına da bir konuşma yapılarak, acil yardımın zorunluluk haline geldiği kaydedildi.

Mitinge ATİK, AGİF, MLPD, SYKP, AKM üyeleri ve çevresi de katılarak destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu