Manşet

Koç Üniversitesi İşçileri; “Taşerona Hayır!”(Video)

İstanbul: Koç Üniversitesi’nin temizlik işlerini yapan ISS adlı firmada çalışırken firmanın üniversite ile sözleşmesinin feshedilmesi gerekçe gösterilerek işten çıkarılan işçiler, üniversitenin önünde direnişe başladı. İşçiler, işlerine geri dönünceye kadar direnmekte kararlı olduklarını söylüyorlar.

Sarıyer’de bulunan Koç Üniversitesi’nde çalışan 161 işçi Pazartesi günü işten çıkarıldı. Aralarında 10- 15 yıllık çalışanlarında bulunduğu işçiler, günlük mesailerini yaptıktan sonra servis araçlarıyla dönerken araçları yolda taşeron şirket yetkilileri tarafından durdurularak işten çıkarıldıklarını öğrendiler. 2013 Mayıs ayının 13’üne kadar sözleşmeleri olmasına rağmen hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan işçilerin birçoğu kişisel eşyalarını dahi üniversiteden alamadılar.

İşçilerin işten çıkarılmasının ardından üniversite öğrencileri ve öğretim görevlileri işçilere destek olarak birlikte üniversite kapısına, Salı akşamı çadır kurdular. Salı gününden bu yana işçiler, destek olan öğretim görevlileri ve öğrenciler okul önünde kurdukları çadırda gece- gündüz bekleyerek direnişlerini sürdürüyorlar. Ayrıca üniversitede işçilerin işe iadesi için öğretim görevlileri yüzü aşkın imza toplayarak rektörlüğe verdi. Öğrenciler ise temizlik yapılmayan okulda, çöpleri toplayıp rektörlük kapına atarak çeşitli destek eylemleri örgütlüyorlar.

Direne direne kazanacağız!

İşçilerle sohbet ettiğimizde, yıllardır burada çalıştıklarını şirketlerin değişmesine rağmen işçilerin haklarıyla beraber diğer firmaya devredildiğini ama bu sefer böyle olmadığını söylediler. Şirket yetkilileri işçilere “başka bölgelere atanmayı kabul edin yada istifanızı verin” şeklinde dayatmada bulunduğunu söylediler. İşçilerin bir çoğu kendi eşyalarını, elbiselerini dahi üniversiteden alamadıkları belirtiyolar. Ayrıca işçiler, işverenin kendilerini kandırıp evrak imzaltmaya çalıştığını, kıdem tazminatları almalarını isteyerek, işçilerin işten gönüllü çıkmış gibi bir görüntü yaratmaya çalıştığını belirttiler. İşçiler, ne yaparlarsa yapsınlar direnişte kararlı olduklarını işlerine dönünceye kadar direneceklerini vurguladılar.

Üniversite ise ISS adlı taşeron ile anlaşmasını feshetmesinin ardından Euroserve adlı bir başka şirketle anlaşarak yeni işçiler getirmeye çalışıyor. Direnişteki işçiler kapıdaki arabaları durdurarak yeni işçilerin üniversiteye girmesine engel oluyor. İşçiler Çarşamba ve bugün (4 Nisan) bir çok yeni işçiyi konuşarak ikna edip işe girmemesini sağlamış durumda.

HDK’den direnişteki işçilere destek

kocuniversitesi iscileriHalkların Demokratik Kongresi’de bugün (4 Nisan) direniş yerinde işçileri ziyaret ederek destek oldu.

Destek ziyaretinde önce işçiler söz alarak işten çıkarılma süreçlerini aktarıp işlerini geri dönünceye kadar direneceklerini belirttiler. İşçilerin ardından ise BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü bir konuşma yaptı. Kürkçü konuşmasında işçilerin sesi olmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek, direnişin tamamen haklı meşru olduğunu belirtti. Kürkçü haklı olan taraf olarak işçilerin direnişlerini sonuna kadar, sabırla götürürlerse kazanacaklarından kuşkusu olmadığını belirtti. Kürkçü ayrıca üniversite öğrencilerinin desteğinin önemli olduğunu, öğrencilerin üniversitedeki desteği büyütmeleri gerektiğini söyledi. Öğrencilerinde bu gerçeklikten çok uzak olmadığını ifade eden Kürkçü yarın benzer durumu yaşayacaklarının sorumluluğu ile direnişe destek olmaya çağırdı.

Kürkçü’nün ardından HDK adına bir konuşma yapılarak güvencesiz taşeron çalıştırılan binlerce işçiye bu direnişin rehber olacağını belirterek, direnişin önemine vurgu yapıldı. HDK adına yapılan konuşma direnişin sonuna kadar destekçisi olacaklarını söyleyerek bitirildi.HDK adına yapılan konuşmanın ardından Eğitim-Sen Üniversiteler Şubesi adına Arzu Acar ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedasyonu (KESK) adına Barış Ulucak birer konuşma yaparak, taşeronlaştırmanın yaygınlığına dikkat çekerek direnişin önemine vurgu yaptılar ve direnişin destekçisi olduklarını belirttiler.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi’nden desteğe gelen öğrenciler ve araştırma görevlileri adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada birlikte mücadele edeceklerini belirterek, “Hiçbir anfide öğretilmeyenleri burada öğrendik teşekkür ederiz” denildi.

Destek ziyareti boyunca sık sık, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=obD22gkOFmg&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu