Emek

(video)Koç Üniversitesi’nde direnişe devam

H. Merkezi: Çalıştıkları Koç Üniversitesi’nden başka bölgelere gönderilmek istenen taşeron işçiler 1 Nisan günü yaptıkları eylemin ardından dün (2 Nisan) işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılan işçiler dün geceden bu yana üniversite önünde direnişlerini sürdürürken, bu sabah saatlerinde Rektör’le görüşmeye gittiler.

Uzun zamandır Koç Üniversitesi’nde, ISS isimli taşeron firmaya bağlı olarak çalışan işçiler Mayıs ayından itibaren başka bölgelere gönderilmek istenmiş, ama bu güvencesiz çalışma sisteminin hayatlarını zorlaştırdığı işçiler buna karşı çıkarak 1 Nisan’da eylem gerçekleştirmişlerdi.

 

Çalışmaya gelen işçiler ikna edildi

İşçilerin eyleminin ardından dün (2 Nisan) Koç Üniversitesi Rektörü Ümran İnan, bir açıklama yayımlayarak taşeron şirket ISS ile sözleşmelerini feshettiklerini ve Euroserve adlı bir başka taşeron şirketle anlaştıklarını duyurdu.

Bunun üzerine direnişe geçen yüzlerce taşeron işçi geceden bu yana üniversitede nöbet tutuyor ve gelen her aracı kontrolden geçiriyor. Bu sırada yeni firmadan gelen 30 işçiyi de ikna eden işçiler, onları geri gönderdi.

 

Sorumluluk Rektörlüğe aittir

Sabah saatlerinden itibaren etraftaki çöpleri toplayarak Rektörlüğün önüne yığan işçiler; akademisyen ve öğrencilerin de dahil olduğu bir heyetle birlikte Rektör Ümran İnan ile görüşmeye gitti.

Görüşme sonunda kapı önüne gelen işçiler, mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. İşçiler, rektörün sorumluluğu üzerindne atmaya çabalayarak “Yapacak birşeyim yok, bu tamamen ISS şirketinin sorumluluğunda” dediğini belirtti.

İşçilerin aktardıklarına göre rektör, işçilerin 1 Nisan günü gerçekleştirdikleri eylem nedeniyle işten çıkarıldığını söyledi.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=8CGmE_LJGBQ{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu