Güncel

Kocaeli’de Newroz ateşine polis engel olmadı

Kocaeli’de Newroz’un kutlanacağı gün olarak belirlenen 20 Mart günü kitle saat 14.00’de Merkez Bankası önünde toplanmaya başladı.

Buradan Perşembe Pazarı’na doğru yürüyüş yapmak isteyen kitleyi, polis tüm yurtta olduğu gibi burada da barikatlar kurarak engelledi.

Ardından polis barikatları önünde beş dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirdik. Polisin saldırı tehditlerine rağmen Merkez Bankası önünde toplanarak Newroz ateşi yaktık ve ateşin etrafında halaylarla, marşlarla Newroz coşkulu bir şekilde kutladık.

Bu sırada faşist bir grup polis barikatı arkasından kitleye taşlarla saldırmaya başladı ve kitleden karşılık gelmesiyle geri çekildiler.

Çekilen halaylardan sonra çeşitli kurum temsilcileri ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Sebahat Tuncel bir konuşma yaptı. Tuncel “Kürde Newroz’u zehir ettiler. Siz gidin 21’inde kutlayın, biz istediğimiz zaman kutlarız. Eğer bir terörden bahsedilecekse bu da devlet terörüdür” şeklinde konuştu.

Eylemde “Newroz Pîroz Be”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Her Yer Newroz, Her Yer Direniş” sloganları atıldı

HDK, çeşitli demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin katıldığı eyleme biz de Partizan olarak flamalarımızla katıldık.

Kocaeli Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu